Oto pierwsze słowa papieży. Co powiedział Jan Paweł II?

  • Jan Paweł II był pierwszym papieżem Polakiem.
  • W swoim przemówieniu podkreślił bliskość Polski do Kościoła.
  • Benedyk XVI kontynuował tradycję pokory i skromności.
  • Papież Franciszek akcentował wspólnotę i braterstwo w Kościele.
  • Leon XIV promował wizję Kościoła misyjnego i otwartego.

Jan Paweł II, pierwszy papież Polak, 16 października 1978 roku, wygłosił swoje pierwsze słowa do wiernych zgromadzonych na placu św. Piotra w Watykanie. W swoim przemówieniu podkreślił bliskość Polski do Kościoła oraz wyraził obawy związane z nową rolą, którą mu powierzono. Jego słowa, pełne pokory i zaufania, stały się symbolem jego pontyfikatu, który trwał aż do 2005 roku. W kolejnych latach, nowi papieże, tacy jak Benedykt XVI i Franciszek, również w swoich inauguracjach nawiązywali do wartości, które łączyły ich z Janem Pawłem II, a ich pierwsze wypowiedzi odzwierciedlały różnorodność i dynamikę Kościoła katolickiego.

Jan Paweł II – początek pontyfikatu

W dniu swojego wyboru, Jan Paweł II, stojąc na Loggi Błogosławieństw, przywitał zgromadzonych słowami: „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Najdrożsi bracia i siostry!”. W swoim wystąpieniu podkreślił, że został wybrany z „dalekiego kraju”, ale zawsze bliskiego w wierze. Jego słowa były pełne emocji i pokory, gdyż przyznał, że obawiał się nowej roli, ale przyjął ją w duchu posłuszeństwa. „Nie wiem, czy będę umiał dobrze mówić w waszym, naszym języku włoskim. (…) Jeżeli się pomylę, to mnie poprawicie” – dodał, co pokazuje jego otwartość na dialog i chęć nawiązania relacji z wiernymi.

Benedykt XVI – kontynuacja tradycji

Po Janie Pawle II, 19 kwietnia 2005 roku, nowym papieżem został Benedykt XVI. W swoim pierwszym przemówieniu zwrócił się do zgromadzonych na placu św. Piotra, mówiąc: „Siostry i bracia. (…) Po wielkim papieżu Janie Pawle II kardynałowie wybrali mnie – prostego i skromnego pracownika winnicy Pańskiej”. Jego słowa nawiązywały do pokory i skromności, które były cechami jego pontyfikatu. Benedykt XVI podkreślił, że „Pan potrafi działać także poprzez narzędzia niedoskonałe”, co miało na celu umocnienie wiernych w przekonaniu, że każdy człowiek ma swoje miejsce w Kościele.

Papież Franciszek – nowa era

13 marca 2013 roku, papież Franciszek, jako pierwszy Argentyńczyk na Stolicy Piotrowej, rozpoczął swój pontyfikat od serdecznego przywitania: „Bracia i siostry, dobry wieczór”. Jego pierwsze słowa były pełne ciepła i bliskości, co miało na celu zbudowanie relacji z wiernymi. Franciszek żartował, że kardynałowie poszli „na końcu świata”, aby znaleźć nowego biskupa Rzymu, co miało na celu rozluźnienie atmosfery. W swoim przemówieniu podkreślił znaczenie wspólnej modlitwy oraz braterstwa, co stało się motywem przewodnim jego pontyfikatu.

Leon XIV – nowa wizja Kościoła

Leon XIV, pierwszy papież Amerykanin, również zainaugurował swój pontyfikat w sposób, który odzwierciedlał jego wizję Kościoła. „Niech pokój będzie z wami wszystkimi” – rozpoczął swoje przemówienie, podkreślając dążenie do pokoju i otwartości. W swoim wystąpieniu mówił o potrzebie bycia Kościołem misyjnym, bliskim ludziom, zwłaszcza tym cierpiącym. Jego słowa były kontynuacją tradycji, którą zapoczątkował Jan Paweł II, a także Benedykt XVI, wzywając do jedności i współpracy w dążeniu do wspólnych celów.

Wszystkie te pierwsze słowa papieży pokazują, jak ważne jest dla Kościoła katolickiego nawiązywanie relacji z wiernymi oraz podkreślanie wartości, które łączą ludzi w wierze. Każdy z papieży wniósł coś unikalnego do swojego pontyfikatu, ale ich przesłania pozostają spójne – dążenie do pokoju, otwartości i braterstwa w Chrystusie.

Źródło: wprost
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments