- Ostatni dzień składania wniosków o pełnomocnictwo to 9 maja 2025 roku.
- Pełnomocnictwo przysługuje osobom z niepełnosprawnością i powyżej 60. roku życia.
- Wniosek można złożyć ustnie lub pisemnie w urzędzie gminy.
- Pełnomocnikiem może być tylko osoba mająca prawo do głosowania.
- Głosowanie przez pełnomocnika nie jest możliwe w niektórych obwodach.
Piątek, 9 maja 2025 roku, to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością oraz osoby, które najpóźniej w dniu wyborów prezydenckich ukończą 60 lat, mogą składać wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania. Tylko w kraju będzie można skorzystać z pomocy pełnomocnika, co ma na celu ułatwienie udziału w nadchodzących wyborach prezydenckich, które odbędą się 18 maja 2025 roku.
Prawo do głosowania przez pełnomocnika
Prawo do głosowania przez pełnomocnika przysługuje wyborcom, którzy posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a także osobom o stałej lub długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym. Dodatkowo, prawo to mają także wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat. Warto podkreślić, że osoby te muszą dopełnić formalności do piątku, aby móc skorzystać z tej formy głosowania.
Procedura składania wniosków
Osoby uprawnione, które chcą zagłosować przez pełnomocnika, muszą złożyć wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w którym są zarejestrowane w Centralnym Rejestrze Wyborców. Wniosek można złożyć zarówno ustnie, jak i pisemnie. W przypadku formy pisemnej, możliwe jest złożenie wniosku w wersji papierowej z własnoręcznym podpisem lub w formie elektronicznej, przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego, zaufanego lub osobistego, za pośrednictwem strony gov.pl.
Wymogi dotyczące pełnomocnika
Pełnomocnikiem może być osoba, która ma prawo do głosowania. Należy jednak pamiętać, że pełnomocnictwa nie można udzielić kandydatowi w wyborach, obserwatorowi społecznemu, mężowi zaufania ani osobie zasiadającej w komisji obwodowej, w której głosuje osoba udzielająca pełnomocnictwa. Wniosek musi zawierać imię i nazwisko, numer PESEL oraz adres zamieszkania zarówno wyborcy, jak i osoby, która przyjmuje pełnomocnictwo. Dodatkowo, konieczne jest dołączenie zgody osoby pełnomocnika oraz, w przypadku osób poniżej 60. roku życia, kopii aktualnego orzeczenia o ustaleniu stopnia niepełnosprawności.
Możliwość cofnięcia pełnomocnictwa
Udzielone pełnomocnictwo można cofnąć, składając oświadczenie wójtowi gminy, w której sporządzono akt pełnomocnictwa, najpóźniej na dwa dni przed wyborami. Można również cofnąć pełnomocnictwo w dniu głosowania, składając oświadczenie w obwodowej komisji wyborczej, pod warunkiem że pełnomocnik nie oddał jeszcze głosu. Warto również zaznaczyć, że pełnomocnictwo wygasa, gdy wyborca sam przybędzie do lokalu wyborczego i odda swój głos przed pełnomocnikiem.
Ograniczenia w głosowaniu przez pełnomocnika
Głosowanie przez pełnomocnika nie jest możliwe w obwodach głosowania utworzonych w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych, aresztach śledczych oraz domach studenckich. Ponadto, osoba, która zgłosiła zamiar głosowania korespondencyjnego, nie może udzielić pełnomocnictwa. Termin zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego minął 5 maja, co oznacza, że osoby, które nie dopełniły tej formalności, mogą jedynie skorzystać z możliwości głosowania przez pełnomocnika.