Wyniki Konkursu Trenerka Roku 2024 ogłoszono podczas uroczystej gali w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Wyróżnienia przyznano w czterech kategoriach, a wśród laureatek znalazły się Inga Buczyńska i Nina Patalon, które zdobyły tytuł Trenerki Roku.
- Ogłoszenie wyników Konkursu Trenerka Roku 2024 miało miejsce w PKOl.
- Laureatkami tytułu Trenerki Roku są Inga Buczyńska i Nina Patalon.
- Plebiscyt promuje osiągnięcia kobiet w sporcie i ich trenerów.
- Tytuł Trenera Roku zdobył Mateusz Mirosław, specjalizujący się w wspinaczce.
- Wyróżnienia przyznano w czterech kategoriach, w tym Promowanie sportu kobiet.
Wyniki plebiscytu
Gala Konkursu Trenerka Roku 2024 odbyła się w piątek, a jej celem jest popularyzacja sportu kobiecego w Polsce. Plebiscyt, organizowany przez Komisję Sportu Kobiet Polskiego Komitetu Olimpijskiego, ma na celu docenienie pracy trenerów i promowanie osiągnięć kobiet w sporcie. W tym roku nagrody przyznano w czterech kategoriach: Trenerka Roku, Trener Roku, Całokształt pracy trenerskiej oraz Promowanie sportu kobiet.
Laureatki Trenerki Roku
W kategorii Trenerka Roku wyróżniono Ingę Buczyńską, specjalizującą się w gimnastyce artystycznej, oraz Ninę Patalon, trenerkę piłki nożnej. Dodatkowo, w tej samej kategorii wyróżnienie otrzymała Bożena Karkut, trenerka piłki ręcznej. Wybór laureatek podkreśla znaczenie ich wkładu w rozwój sportu kobiecego w Polsce.
Trener Roku i jego osiągnięcia
Tytuł Trenera Roku przypadł Mateuszowi Mirosławowi, który współpracował z zawodniczkami w dziedzinie wspinaczki sportowej. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali również Jakub Chojnowski, trener kajakarstwa slalomowego, oraz Tomasz Dylak, trener boksu. Wszyscy oni mieli okazję pracować z medalistkami olimpijskimi z Paryża, co dodatkowo podkreśla ich osiągnięcia i znaczenie w środowisku sportowym.
Całokształt pracy trenerskiej
Nagrodę za Całokształt Pracy Trenerskiej zdobył Grzegorz Ratajczyk, związany z kolarstwem torowym. Wyróżnienia otrzymały również Karolina Koszewska, trenerka boksu, oraz Monika Łysiak, trenerka strzelectwa. Ich praca przyczyniła się do sukcesów wielu zawodniczek i wzrostu popularności tych dyscyplin w Polsce.
Promowanie sportu kobiet
W kategorii Promowanie sportu kobiet główną nagrodę otrzymała Barbara Pądraszewska, autorka publikacji naukowych dotyczących historii sportu i olimpizmu. Wyróżnienia w tej kategorii przyznano Agnieszce Filipowicz, wybitnej trenerce związanej z łyżwiarstwem figurowym, oraz Angelice Wątor, reprezentantce Polski w szermierce i magister psychologii. Ich działania mają na celu zwiększenie widoczności sportu kobiet oraz inspirowanie kolejnych pokoleń.
Podsumowanie gali
Przewodnicząca Komisji Sportu Kobiet PKOl, Renata Mauer-Różańska, podkreśliła znaczenie kontynuacji działań na rzecz rozwoju sportu kobiet, nawiązując do tradycji zapoczątkowanej przez Marię Kwaśniewską-Maleszewską i Irenę Szewińską. „Wierzę, że zgodnie z motto MKOl – Szybciej, Wyżej, Mocniej i Razem – uda nam się jeszcze więcej zdziałać dla sportu kobiet” – mówiła podczas gali. Jej słowa podkreślają determinację i zaangażowanie w promowanie sportu kobiecego w Polsce.