- Krajowa Rada Izb Rolniczych pyta o odmowy wypłaty odszkodowań za uszkodzenia maszyn rolniczych podczas protestów.
- Odpowiedzi ministerstw nie zaspokoiły oczekiwań rolników dotyczących ubezpieczeń.
- Zakłady ubezpieczeń mogą stosować wyłączenia odpowiedzialności, jeśli są one określone w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń.
- Urząd Komisji Nadzoru Finansowego podkreśla, że szkody z protestów mogą być objęte ochroną w dobrowolnych umowach ubezpieczeniowych.
- Rolnikom zaleca się dokładne zapoznanie się z warunkami polis ubezpieczeniowych przed udziałem w protestach.
Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do ministrów rolnictwa i infrastruktury z pytaniem o przyczyny odmowy wypłaty odszkodowań przez ubezpieczycieli za uszkodzenia maszyn rolniczych, które miały miejsce podczas protestów rolniczych. Odpowiedzi z resortów nie zaspokoiły oczekiwań rolników.
Zapytanie KRIR
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) w piśmie z dnia 11 lutego 2025 roku zwrócił się do ministrów rolnictwa i infrastruktury z prośbą o wyjaśnienia dotyczące ubezpieczeń ciągników rolniczych biorących udział w strajkach i protestach. Izby domagały się informacji, dlaczego firmy ubezpieczeniowe odmawiają pokrycia szkód w maszynach rolniczych, które powstały w wyniku kolizji podczas protestów, mimo posiadania ważnych polis autocasco czy agrocasco.
Odpowiedzi ministerstw
Minister rolnictwa w odpowiedzi na zapytania izb stwierdził, że „każdy zakład ubezpieczeń określa w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń warunki i zakres odpowiedzialności z tytułu odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu”. Z kolei resort infrastruktury przekazał sprawę do rozstrzygnięcia ministrowi finansów, który „zwrócił się do właściwych instytucji odpowiedzialnych za ochronę ubezpieczonych, nadzór ubezpieczeniowy oraz do organizacji ubezpieczeniowego samorządu gospodarczego o wyjaśnienie, czy właściwe jest postępowanie zakładów ubezpieczeń, które odmawiają wypłaty odszkodowania za sprzęt rolniczy uszkodzony w wyniku kolizji podczas protestów lub strajków”.
Reakcje instytucji
Odpowiedź na zapytania nie była satysfakcjonująca dla rolników. Wyjaśnienia przekazane przez Rzecznika Finansowego, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego oraz Polską Izbę Ubezpieczeń powielają w skrócie to, co odpisał samorządowcom Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi: „zakłady ubezpieczeń mogą stosować wyłączenia odpowiedzialności pod warunkiem, że wyłączenia te zostaną sformułowane w OWU, co z reguły ma miejsce”.
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zauważył, że „zasada swobody umów nie stoi na przeszkodzie zawieraniu dobrowolnych umów ubezpieczenia AC czy agrocasco, w ramach których szkody powstałe wskutek strajków będą objęte ochroną”.
Rekomendacje dla rolników
Rolnikom, którzy planują udział w protestach, zaleca się dokładne zapoznanie się z warunkami swoich polis ubezpieczeniowych, w tym z aneksami i dopiskami drobnym druczkiem, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek związanych z odmową wypłaty odszkodowania.