Odkrycie inskrypcji w Jerozolimie w Cenakulum

Zespół badaczy i archeologów odkrył serię wiekowych inskrypcji w Cenakulum w Jerozolimie, miejscu od dawna uważanym za lokalizację Ostatniej Wieczerzy, którą Jezus Chrystus spożył ze swoimi uczniami przed swoją śmiercią i zmartwychwstaniem. Naukowcy z Austriackiej Akademii Nauk (ÖAW) oraz Izraelskiej Administracji Antyków (IAA) znaleźli prawie 40 elementów, które można określić jako starożytne graffiti w Sali Ostatniej Wieczerzy, znajdującej się na Górze Syjon w Jerozolimie.

  • Odkrycie inskrypcji w Cenakulum w Jerozolimie - zespół badaczy znalazł prawie 40 starożytnych graffiti w Sali Ostatniej Wieczerzy.
  • Nowe technologie w badaniach - zastosowanie radarów penetrujących grunt i skanowania laserowego umożliwiło dokładne zbadanie miejsca.
  • Publikacja wyników - nowe odkrycia zostały opublikowane w "Liber Annuus" i obejmują 30 inskrypcji oraz dziewięć rysunków.
  • Ślady pielgrzymów średniowiecznych - inskrypcje datowane na średniowiecze dostarczają informacji o odwiedzających to historyczne miejsce.
  • Model 3D Sali Ostatniej Wieczerzy - badacze stworzyli dokładny model 3D, co pozwoliło na lepsze zrozumienie historii tego miejsca.

Nowe odkrycia w Jerozolimie

Ostatnie znaleziska, opublikowane w „Liber Annuus”, obejmują 30 inskrypcji oraz dziewięć rysunków na ścianach pomieszczenia. Jak informuje CBN News, starożytne mury Cenakulum, ich zniszczone powierzchnie oraz słabe oświetlenie wcześniej utrudniały badaczom studiowanie historii tego miejsca. Jednak dzięki nowym technologiom sytuacja uległa zmianie.

Nowoczesne technologie w badaniach

Archeolog Amit Re’em powiedział, że dzięki zastosowaniu radarów penetrujących grunt, pomiarów laserowych, skanowania laserowego oraz zaawansowanych technik fotograficznych, udało się dotrzeć do każdego zakątka Sali Ostatniej Wieczerzy. „Udało nam się stworzyć dokładny model 3D tego miejsca. Zdołaliśmy nawet przeniknąć do wnętrza starożytnych kamieni” – dodał Re’em.

Ślady pielgrzymów średniowiecznych

Ostatnie odkrycia inskrypcji, datowanych na średniowiecze, dostarczają naukowcom głębszego zrozumienia odwiedzających to historyczne miejsce. Badacze dokumentowali nowe inskrypcje, które były bardzo szczegółowe, wykorzystując fotografię multispektralną oraz technikę Reflectance Transformation Imaging (RTI). Obrazy zostały następnie przeanalizowane w laboratorium, aby stworzyć czytelną inskrypcję.

Różnorodność pielgrzymów

Ilya Berkovich, współautor z Austriackiej Akademii Nauk, zauważył, że „te graffiti rzucają nowe światło na geograficzną różnorodność i międzynarodowy ruch pielgrzymkowy do Jerozolimy w średniowieczu”. Odkrycia ujawniają, że chrześcijanie odwiedzali to miejsce między XIV a XVI wiekiem, a wielu pielgrzymów zostawiło wiadomości w swoim ojczystym języku.

Znaczące inskrypcje

Niektórzy naukowcy uważają, że jedna z inskrypcji została napisana przez chrześcijańską kobietę z Aleppo. Inna inskrypcja nosi imię Johannesa Polonera z Ratyzbony w Niemczech, który podróżował do Jerozolimy w latach 1421-1422 i później napisał książkę o swojej pielgrzymce. Wiele szlachetnych osób i rycerzy pozostawiło inskrypcje w całym miejscu, w tym herb Tristrama von Teuffenbacha, szlachetnego z Styrii, który podróżował z arcyksięciem Fryderykiem Habsburgiem w 1436 roku.

Inskrypcje ormiańskie

Badacze znaleźli również ormiańską inskrypcję z napisem „Boże Narodzenie 1300”. Uważają, że lokalizacja inskrypcji oraz jej oznaczenia są związane z ormiańskimi szlachcicami, co potwierdza teorię, że król Het’um II Armenii i jego wojsko dotarli do Jerozolimy po zwycięstwie w bitwie pod Wādī al-Khaznadār w Syrii 22 grudnia 1299 roku.

Zmiana narracji historycznej

Odkrycia zmieniają narrację na temat rodzajów odwiedzających Cenakulum. Berkovich stwierdził, że „gdy spojrzymy na inskrypcje razem, dostarczają one unikalnych informacji na temat geograficznych korzeni pielgrzymów”. To znacznie różni się od obecnej perspektywy badawczej, zdominowanej przez Zachód.

Źródło: cbn.com
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments