W środę, 58 senatorów poparło nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 roku. Przeciwko zagłosowało 36 senatorów, a trzech wstrzymało się od głosu.
Nowe przepisy wchodzą w życie w 2026 roku
Senat odrzucił wniosek mniejszości o całkowite odrzucenie ustawy. Poprawki w tej sprawie zostały złożone przez senatorów PiS podczas prac w Komisji Budżetu i Finansów Publicznych oraz Komisji Zdrowia. Nowela wprowadza dwuelementową podstawę wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Do pewnego poziomu składka będzie ryczałtowa, natomiast od nadwyżki dochodów będzie miała formę procentową.
Bez zmian dla pracowników i emerytów
Warto podkreślić, że nowe przepisy nie wpłyną na wysokość składki zdrowotnej płaconej przez pracowników zatrudnionych na etacie. Nadal wynosić ona będzie 9 proc. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku składek emerytalnych – również pozostaną na dotychczasowym poziomie.
Finansowe skutki nowelizacji
Zmiana przepisów wejdzie w życie na początku 2026 roku i przewiduje zmniejszenie wpływów budżetowych o 4,6 miliarda złotych. Taką kwotę mają wynieść oszczędności z tytułu obniżonej składki zdrowotnej.
Reakcje polityczne i protesty
Obniżkę składki zdrowotnej dla przedsiębiorców uchwalił Sejm 4 kwietnia, głosami Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050-TD oraz PSL-TD. Przeciwko temu rozwiązaniu opowiedzieli się posłowie PiS, Lewicy oraz koła Razem, natomiast Konfederacja wstrzymała się od głosu.
- Wielu polityków oraz organizacji zawodowych apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie tych przepisów.
- Wśród apelujących znajdują się m.in. Magdalena Biejat, kandydatka Lewicy na prezydenta, oraz Adam Zandberg z Partii Razem.
- W obawie przed pogorszeniem sytuacji pacjentów i pogłębieniem kryzysu w ochronie zdrowia, Porozumienie Rezydentów OZZL i Naczelna Izba Lekarska również wyrażają swoje zaniepokojenie.
Premier Tusk z deklaracją
W środę przed południem premier Donald Tusk zapowiedział, że jeśli prezydent Duda zdecyduje się na zawetowanie zmian w składce zdrowotnej, podejmie kroki, aby wrócić do tego tematu po wyborach prezydenckich. To zapowiedź, która może zapoczątkować kolejne dyskusje na temat przyszłości systemu ochrony zdrowia w Polsce.