Obniżenie składki zdrowotnej. Jest decyzja Andrzeja Dudy

  • Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców.
  • Weto uzasadnione wątpliwościami konstytucyjnymi oraz brakiem konsultacji społecznych.
  • Ustawa mogłaby prowadzić do nierówności i obciążeń systemu zdrowia.
  • Sejm uchwalił obniżkę składki zdrowotnej 4 kwietnia, ujawniając podziały polityczne.
  • Zmiana dotyczy około 2,5 miliona przedsiębiorców i kosztowałaby budżet 4,6 miliarda złotych.

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców, wskazując na wątpliwości konstytucyjne oraz brak konsultacji społecznych.

Uzasadnienie weta

Szefowa Kancelarii Prezydenta, Małgorzata Paprocka, wyjaśniła, że ustawa budzi „bardzo poważne wątpliwości w zakresie sprawiedliwości społecznej oraz jest sprzeczna z zasadami konstytucyjnymi”. Podkreśliła, że obniżka składki mogłaby prowadzić do nierówności i obciążenia systemu zdrowia.

Brak konsultacji społecznych

Paprocka zaznaczyła, że ustawa została uchwalona bez jakichkolwiek konsultacji społecznych, co w demokratycznym państwie prawnym jest „absolutnie niedopuszczalne”. „Nie można wprowadzać tak istotnych zmian, skutkujących tak poważnymi skutkami finansowymi, dla każdego obywatela, dla każdego z nas, bez skonsultowania ze stroną społeczną” – dodała.

Dialog społeczny

Oceniła, że prezydent kolejny raz zastępuje w tym zakresie rząd, patronując dialogowi społecznemu. Podkreśliła, że dialog społeczny powinien odbywać się na etapie projektowania ustawy, czego w tym przypadku zabrakło. „Wszyscy przedstawiciele Rady Dialogu Społecznego na ten element wskazywali” – zaznaczyła.

Przebieg głosowania

Sejm uchwalił obniżkę składki zdrowotnej 4 kwietnia głosami Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050-TD i PSL-TD. Przeciwko byli posłowie PiS, Lewicy i koła Razem, a Konfederacja wstrzymała się od głosu. Wyniki głosowania ujawniły głębokie podziały polityczne w kwestii reformy systemu zdrowia.

Skala zmian

Zmiana dotyczy około 2,5 miliona przedsiębiorców i miała kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych, co stanowi równowartość przewidywanego zmniejszenia wpływów ze składki zdrowotnej. Nowelizacja zakładała wprowadzenie dwuelementowej podstawy wymiaru składki: ryczałtowej do pewnego poziomu i procentowej od nadwyżki dochodów.

Źródło: gospodarka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments