Obchody 80. rocznicy zdobycia Berlina przez Polaków

  • Obchody 80. rocznicy zdobycia Berlina odbyły się 2 maja 2025 roku.
  • Symboliczne zawieszenie polskiej flagi na Kolumnie Zwycięstwa nawiązuje do wydarzeń z 1945 roku.
  • W ceremonii wręczenia odznaczeń uhonorowano osoby zasłużone dla pamięci o polskich uczestnikach walk.
  • Zaplanowano wycieczkę rowerową po miejscach związanych z polskimi żołnierzami w Berlinie.
  • Podkreślono znaczenie pamięci o wkładzie Polski w zwycięstwo nad nazizmem.

W piątek, 2 maja 2025 roku, odbyły się obchody 80. rocznicy zdobycia Berlina, zorganizowane przez Instytut Pileckiego oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, w których uczestniczyli m.in. wicemarszałek senatu Magdalena Biejat oraz zastępca szefa Urzędu Michał Syska.

Symboliczne zawieszenie flagi

Jednym z kluczowych momentów obchodów było zawieszenie polskiej flagi na Kolumnie Zwycięstwa. Gest ten nawiązuje do wydarzeń z 2 maja 1945 roku, kiedy to flaga została umieszczona tam przez majora Jabłońskiego po kapitulacji Berlina. Rzecznik prasowy berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego, Patryk Szostak, podkreślił znaczenie tego symbolu.

Wypowiedzi uczestników

Michał Syska, w kontekście obchodów, stwierdził: „To symboliczne, że 80. rocznica zdobycia Berlina i zatknięcia polskiej flagi przez żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego nad stolicą III Rzeszy przypada w obchodzonym w naszym kraju Dniu Flagi. To doskonała okazja, aby oddać hołd polskim zdobywcom Berlina i przypomnieć, że Polska była członkiem antyhitlerowskiej koalicji, a jej żołnierze walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej.”

Jan Tombiński, polski chargé d’affaires ad interim w Niemczech, zauważył: „Obchody stanowią ważny element szerszych działań na rzecz utrwalenia pamięci o polskim wkładzie w zwycięstwo nad nazistowskimi Niemcami – nie tylko w Niemczech, ale i w całej Europie.”

Historia polskich żołnierzy

Dyrektor Instytutu Pileckiego, prof. Krzysztof Ruchniewicz, przypomniał, że „rozpoczęta 1 września 1939 r. niemieckim atakiem na Polskę II wojna światowa trwała niemal sześć lat”. Zwrócił uwagę na dramatyczne losy polskich żołnierzy, którzy walczyli na różnych frontach, a ich wkład w zwycięstwo często był pomijany w narracji historycznej.

Ceremonia wręczenia odznaczeń

W ramach obchodów w siedzibie Instytutu Pileckiego w Berlinie odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń osobom szczególnie zasłużonym dla pielęgnowania pamięci o polskich uczestnikach walk o Berlin oraz ofiarach reżimu nazistowskiego.

Wycieczka rowerowa po Berlinie

W niedzielę zaplanowano wycieczkę rowerową po miejscach w Berlinie, w których polscy żołnierze odegrali istotną rolę. Hanna Radziejowska, kierująca berlińskim oddziałem Instytutu Pileckiego, podkreśliła, że „w ten sposób chcemy zaznaczyć ślad polskich żołnierzy – zapomnianego alianta II wojny światowej – w miejskiej topografii Berlina”.

Refleksje na temat pamięci historycznej

Wielu żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego, walczących u boku Armii Czerwonej, było wcześniej ofiarami represji stalinowskich. Przypomniano, że „w 80. rocznicę zakończenia wojny, gdy wśród nas pozostało już tak niewielu kombatantów, okażmy szacunek wszystkim żołnierzom walczącym o wolność Polski”.

Źródło: wnp
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments