Obchody 3 Maja w Polsce

Konstytucja 3 Maja, uchwalona 1791 roku, była istotnym impulsem dla społecznej świadomości obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów, dając nadzieję na reformy. Dzień ten, uznany za święto narodowe, był przez wiele lat zakazany, a obecnie obchodzony jest w różnorodny sposób.

  • Konstytucja 3 Maja została uchwalona w 1791 roku i miała istotny wpływ na społeczną świadomość obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
  • Dzień uchwalenia Konstytucji 3 Maja uznany został za święto narodowe, jednak przez 123 lata zaborów był zakazany.
  • Obchody święta wznowiono w 1919 roku jako dzień wolny od pracy, ale zostały ograniczone po przejęciu władzy przez komunistów w 1944 roku.
  • W 1951 roku zniesiono oficjalne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji, co było przejawem lekceważenia dla tego święta.
  • Na początku lat 80. XX wieku, w związku z ruchami politycznymi, pojawiły się postulaty przywrócenia obchodów, co miało miejsce w 1981 roku.

Znaczenie Konstytucji 3 Maja

Konstytucja 3 Maja była cywilizacyjnym osiągnięciem, które miało wpływ na rozwój państwa oraz społeczeństwa. Stanowiła ważny element wspólnej historii Polski i Litwy oraz stała się wzorem dla innych krajów.

Historia obchodów

Dzień uchwalenia Konstytucji 3 Maja został uznany za święto narodowe już dwa dni po jego uchwaleniu. Niestety, przez 123 lata zaborów, święto to zostało zakazane. Od 1919 roku obchodzono je jako święto państwowe, a dzień ten był dniem wolnym od pracy. Po przejęciu władzy przez komunistów w 1944 roku, obchody zaczęły być ograniczane, a w 1947 roku przestał być dniem wolnym od pracy.

Zniesienie święta

Ostatecznie, w 1951 roku, ustawą o dniach wolnych od pracy zniesiono święto Konstytucji 3 Maja. Wraz z tym zaprzestano oficjalnych obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji, co było przejawem lekceważenia dla dawnego święta.

Przywrócenie obchodów

Na początku lat 80. XX wieku, w związku z ruchami politycznymi w Polsce, pojawiły się postulaty przywrócenia obchodów święta. W 1981 roku, z okazji 190. rocznicy uchwalenia Konstytucji, dzień 3 maja po raz pierwszy od dłuższego czasu obchodzono na terenie całego kraju. Uroczystości organizowane były głównie przez NSZZ „Solidarność” oraz Stronnictwo Demokratyczne.

Współczesne obchody

Obecnie święto 3 Maja ma różnorodny charakter. W tym dniu odbywają się parady, marsze, festyny oraz spotkania patriotyczne, a także rodzinne pikniki, które podkreślają znaczenie tego dnia w polskiej historii.

Źródło: dziennikwschodni.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments