Nowy zarząd PPL ogłasza przetarg na modernizację Lotniska Chopina

  • Nowy zarząd PPL ogłosił przetarg na modernizację Lotniska Chopina w Warszawie.
  • Modernizacja ma zwiększyć przepustowość portu do 30 mln pasażerów rocznie.
  • Koszt modernizacji oszacowano na 1,6 miliarda złotych, z 40% finansowania z rezerwy.
  • Prace budowlane mają rozpocząć się w 2026 roku, a zakończenie planowane jest na 2029 rok.
  • W 2025 roku przewiduje się wzrost liczby pasażerów o 12% w porównaniu do 2024 roku.

Nowy zarząd Polskich Portów Lotniczych ogłosił przetarg na modernizację Lotniska Chopina w Warszawie, co ma na celu zwiększenie przepustowości portu w obliczu rosnącego ruchu pasażerskiego.

Przetarg na modernizację

Pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego i wiceminister infrastruktury Maciej Lasek poinformował, że nowy zarząd PPL przygotowuje dokumenty do ogłoszenia przetargu na projekt i wykonanie modernizacji warszawskiego Lotniska Chopina. Modernizacja ma na celu dostosowanie infrastruktury do rosnącej liczby pasażerów.

Planowane zmiany

W ramach modernizacji planowane jest zwiększenie liczby gejtów w strefie Non Schengen oraz budowa pirsu południowego, co ma zwiększyć liczbę stanowisk w strefie Schengen. Lasek zaznaczył, że prace będą prowadzone w sposób niskokosztowy, aby zapewnić obsługę rosnącego ruchu pasażerskiego do momentu uruchomienia nowego lotniska w Baranowie.

Prognozy ruchu pasażerskiego

Wiceminister podkreślił, że w 2025 roku ruch na Lotnisku Chopina będzie wzrastał. W I kwartale 2025 roku liczba pasażerów wzrosła o 12 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2024 roku. Lasek zaznaczył, że w okresie letnim również należy spodziewać się wzrostu ruchu pasażerskiego.

Harmonogram prac

Polskie Porty Lotnicze planują rozpoczęcie prac budowlanych w 2026 roku, a całkowite oddanie inwestycji do użytku planowane jest na sezon letni 2029 roku. Po rozbudowie przepustowość portu ma wynosić około 30 mln podróżnych rocznie. Lasek ocenił, że harmonogram jest ambitny, ale obecnie niezagrożony.

Koszty modernizacji

Koszt modernizacji Lotniska Chopina oszacowano na 1,6 miliarda złotych, z czego 40 proc. ma pochodzić z rezerwy finansowej. Prace projektowe mają trwać do 2026 roku, a budowlane zaplanowano na lata 2026-2028. Po modernizacji liczba stanowisk postojowych dla samolotów wąskokadłubowych wzrośnie z 62 do 83, a dla samolotów szerokokadłubowych z 15 do 24.

O Polskich Portach Lotniczych

Polskie Porty Lotnicze powstały 1 kwietnia 2023 roku w wyniku przekształcenia Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” w jednoosobową spółkę akcyjną. PPL zarządza m.in. Lotniskiem Chopina, które w ubiegłym roku obsłużyło rekordowo 21,3 miliona pasażerów. PPL podlega rygorom prawnym Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego.

Źródło: pap
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments