- Łukasz Chaberski został nowym prezesem Polskich Portów Lotniczych w marcu 2025 roku.
- Planowana modernizacja Lotniska Chopina ma na celu zwiększenie przepustowości do 30 milionów pasażerów rocznie.
- Koszt modernizacji oszacowano na 1,6 miliarda złotych, z 40% finansowania z rezerwy.
- Prace budowlane mają rozpocząć się w 2026 roku, a zakończenie inwestycji planowane jest na sezon letni 2029 roku.
- Lotnisko Chopina obsłużyło w ubiegłym roku rekordowe 21,3 miliona pasażerów.
Pod koniec marca 2025 roku rada nadzorcza Polskich Portów Lotniczych powołała Łukasza Chaberskiego na prezesa spółki, który zastąpił Andrzeja Ilkowa. Nowy zarząd planuje modernizację Lotniska Chopina w Warszawie, mając na celu zwiększenie przepustowości portu oraz dostosowanie go do rosnącego ruchu pasażerskiego.
Nowy zarząd PPL
W skład nowego zarządu Polskich Portów Lotniczych wchodzą Łukasz Chaberski jako prezes, Marcin Danił odpowiedzialny za kwestie finansowo-handlowe oraz Adam Sanocki ds. strategii i marketingu.
Plany modernizacji
W ramach modernizacji Lotniska Chopina planowane jest zwiększenie liczby gejtów w strefie Non Schengen oraz budowa pirsu południowego, co ma na celu zwiększenie liczby stanowisk w strefie Schengen. Wiceminister infrastruktury podkreślił, że prace będą prowadzone w sposób niskokosztowy, aby zapewnić obsługę rosnącej liczby pasażerów do momentu uruchomienia nowego lotniska w Baranowie.
Prognozy ruchu pasażerskiego
W 2025 roku przewiduje się wzrost ruchu na Lotnisku Chopina. Wiceminister zauważył, że w pierwszym kwartale 2025 roku liczba pasażerów wzrosła o 12 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2024 roku. Zgodnie z prognozami, także w okresie letnim należy spodziewać się dalszego wzrostu.
Harmonogram prac
Polskie Porty Lotnicze planują rozpoczęcie prac budowlanych w 2026 roku, a całkowite oddanie inwestycji do użytku planowane jest na sezon letni 2029 roku. Po rozbudowie przepustowość portu ma wynosić około 30 milionów podróżnych rocznie.
Koszt modernizacji
Koszt modernizacji Lotniska Chopina oszacowano na 1,6 miliarda złotych, z czego 40 proc. ma pochodzić z rezerwy finansowej. Prace projektowe mają potrwać do 2026 roku, a budowlane zaplanowano na lata 2026-2028.
Rozwój infrastruktury
W ramach modernizacji planowane jest zwiększenie liczby stanowisk postojowych dla samolotów wąskokadłubowych z 62 do 83 oraz dla samolotów szerokokadłubowych z 15 do 24. Całkowita powierzchnia terminala pasażerskiego ma wzrosnąć o 15 proc.
Historia PPL
Polskie Porty Lotnicze powstały 1 kwietnia 2023 roku w wyniku przekształcenia Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” w jednoosobową spółkę akcyjną. Obecnie jedynym akcjonariuszem PPL SA jest Centralny Port Komunikacyjny.
Lotnisko Chopina
Lotnisko Chopina w Warszawie jest największym portem lotniczym w Polsce i jednym z większych w Europie Środkowo-Wschodniej. W ubiegłym roku obsłużyło rekordowo 21,3 miliona pasażerów. Port jest bazą dla Polskich Linii Lotniczych LOT oraz innych międzynarodowych przewoźników.
Regulacje prawne
Polskie Porty Lotnicze podlegają rygorom prawnym Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (ICAO).