Nowy zarząd PPL ogłasza przetarg na modernizację lotniska

  • Łukasz Chaberski został nowym prezesem Polskich Portów Lotniczych w marcu 2025 roku.
  • Planowana modernizacja Lotniska Chopina ma trwać od 2026 do 2029 roku i kosztować 1,6 mld zł.
  • Wzrost liczby pasażerów na Lotnisku Chopina w I kwartale 2025 roku wyniósł 12% w porównaniu do 2024 roku.
  • Modernizacja zwiększy liczbę stanowisk postojowych dla samolotów oraz powierzchnię terminala pasażerskiego o 15%.
  • Lotnisko Chopina obsłużyło rekordowe 21,3 mln pasażerów w 2024 roku, będąc największym portem w Polsce.

Pod koniec marca 2025 roku rada nadzorcza Polskich Portów Lotniczych powołała Łukasza Chaberskiego na prezesa spółki, który ma za zadanie przygotować modernizację Lotniska Chopina w Warszawie, planowaną na lata 2026-2029.

Nowy prezes PPL

Łukasz Chaberski został powołany na stanowisko prezesa Polskich Portów Lotniczych, zastępując Andrzeja Ilkowa, który został odwołany w lutym 2025 roku. Nowy zarząd ma za zadanie przygotować przetarg na projekt i wykonanie modernizacji Lotniska Chopina.

Planowana modernizacja

W ramach modernizacji Lotniska Chopina planowane jest zwiększenie liczby punktów odpraw w strefie Non Schengen oraz budowa pirsu południowego, co ma zwiększyć liczbę stanowisk w strefie Schengen. Wiceminister infrastruktury Maciej Lasek podkreślił, że prace będą prowadzone w sposób niskokosztowy, aby zapewnić obsługę rosnącej liczby pasażerów do momentu uruchomienia lotniska w Baranowie.

Wzrost ruchu pasażerskiego

W 2025 roku przewiduje się wzrost ruchu na Lotnisku Chopina. Wiceminister Lasek zauważył, że w I kwartale 2025 roku liczba pasażerów wzrosła o 12 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2024 roku. Zgodnie z prognozami, także w okresie letnim należy spodziewać się dalszego wzrostu.

Harmonogram prac

Polskie Porty Lotnicze planują rozpoczęcie prac budowlanych w 2026 roku, a całkowite oddanie inwestycji do użytku planowane jest na sezon letni 2029 roku. Koszt modernizacji oszacowano na 1,6 mld zł, z czego 40 proc. pochodzić ma z rezerwy finansowej.

Zmiany w infrastrukturze

W ramach modernizacji liczba stanowisk postojowych dla samolotów wąskokadłubowych wzrośnie z 62 do 83, a dla samolotów szerokokadłubowych z 15 do 24. Całkowita powierzchnia terminala pasażerskiego ma wzrosnąć o 15 proc.

Lotnisko Chopina w statystykach

Lotnisko Chopina w Warszawie jest największym portem lotniczym w Polsce oraz jednym z większych w Europie Środkowo-Wschodniej. W 2024 roku obsłużyło rekordowo 21,3 mln pasażerów. Port jest bazą dla Polskich Linii Lotniczych LOT oraz obsługiwany przez wiele międzynarodowych linii lotniczych.

Źródło: wnp
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments