Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego odkryli nowy gatunek roztocza, który jest pasożytem skórnym. Gatunek ten, nazwany „Demodex galagoensis”, powodował groźne objawy chorobowe u małpiatki galago senegalskiego. Odkrycie miało miejsce w wyniku współpracy zespołu z Katedry Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii UG oraz lekarza weterynarii Łukasza Skomoruchy.
Nowy gatunek pasożyta
Demodex galagoensis został opisany przez prof. Leszka Rolbieckiego i prof. Joannę N. Izdebską, którzy wraz z Łukaszem Skomoruchą zidentyfikowali go w trakcie badań nad pasożytami. „Z naszym zespołem skontaktował się pan Łukasz Skomorucha, który w swej praktyce natknął się na przypadek objawów chorobowych powodowanych przez nużeńca u pochodzącego z prywatnej hodowli galago senegalskiego” – powiedział PAP dr hab. Leszek Rolbiecki.
Objawy i leczenie
U małpiatki galago senegalskiego zaobserwowano zmiany chorobowe głównie wokół oczu, małżowin usznych oraz na czole. Zmiany miały postać guzkowatych, do 2 cm, zmian. „Leczenie polegało na chirurgicznym usunięciu najbardziej uciążliwych zmian, a następnie zastosowano terapię antybiotykową i niesteroidowe leki przeciwzapalne” – wyjaśnił ekspert.
Współpraca z weterynarzami
Prof. Rolbiecki podkreślił, że badania nad pasożytami są niezbędne dla efektywnej diagnostyki i profilaktyki. „Pasożyty są powszechne wśród żywicieli, często występują bezobjawowo. Natomiast czasami mogą powodować parazytozy” – dodał. Współpraca z lekarzami weterynarii jest kluczowa w identyfikacji i diagnostyce pasożytów.
Znaczenie odkrycia
Odkrycie nowego gatunku potwierdza istnienie nieznanych pasożytów, które mogą namnażać się u żywicieli. „Dotyczy to szczególnie egzotycznych zwierząt, hodowanych nie tylko w ogrodach zoologicznych, ale coraz częściej pojawiających się w hodowlach prywatnych” – tłumaczył biolog.
Przyszłość badań parazytologicznych
Prof. Rolbiecki zaznaczył, że Pracownia Parazytologii i Zoologii Ogólnej UG jest jedynym ośrodkiem, gdzie możliwa jest jednoznaczna identyfikacja tych roztoczy. „Odkryliśmy i opisaliśmy 30 nowych dla nauki gatunków roztoczy” – podał. W Gdańsku we wrześniu odbędzie się XXVII Zjazd Polskiego Towarzystwa Parazytologicznego, który będzie okazją do wymiany doświadczeń w tej dziedzinie.