Nowe zasady wyceny leczenia elektrowstrząsami w centrach zdrowia psychicznego już od maja 2025 roku

Nowe zmiany w leczeniu elektrowstrząsami – co musisz wiedzieć?

Jakie są najważniejsze zmiany?

Od 1 kwietnia 2025 roku wchodzą w życie nowe zasady dotyczące leczenia elektrowstrząsami w ramach programu pilotażowego w Centrach Zdrowia Psychicznego. Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) opublikował nowelizację zarządzenia, która dostosowuje wycenę świadczeń do nowych standardów. Ale co to oznacza dla pacjentów i świadczeniodawców? Sprawdźmy!

Wycena świadczeń

Nowa wycena świadczenia dotyczącego leczenia elektrowstrząsami (EW) jest wynikiem analizy przeprowadzonej przez Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów:

  • Wycena została oparta na opiniach ekspertów, w tym konsultanta krajowego w dziedzinie psychiatrii.
  • Wszystkie zabiegi elektrowstrząsów muszą być poprzedzone odpowiednimi badaniami i konsultacjami.
  • Zmiany w wycenie mają na celu poprawę jakości opieki nad pacjentami z zaburzeniami psychicznymi.

Kwalifikacja do leczenia

Nie każdy pacjent może od razu przystąpić do terapii. Kwalifikacja obejmuje:

  • Podstawowe badania laboratoryjne.
  • EKG i EEG.
  • Konsultacje z lekarzami różnych specjalności (internista, neurolog, okulista).

Decyzję o kwalifikacji podejmuje lekarz anestezjolog, który dokładnie zapoznaje się z dokumentacją medyczną pacjenta. Co ważne, badania laboratoryjne oraz EKG będą powtarzane co 3 zabiegi, co oznacza, że pacjenci będą musieli regularnie odwiedzać placówki medyczne.

Nowe produkty sprawozdawcze

W nowelizacji pojawiają się także nowe produkty sprawozdawcze, które mają ułatwić rozliczanie wykonanych świadczeń. Oto, co musisz wiedzieć:

  • Świadczeniodawcy będą zobowiązani do osobnego raportowania badań wykonywanych raz na 12 zabiegów oraz tych, które będą powtarzane co 3 zabiegi.
  • Wszystkie zmiany mają na celu uproszczenie i poprawę efektywności procesu rozliczeń.

Co z COVID-19?

Warto również zwrócić uwagę na to, że w związku z zakończeniem stanu zagrożenia epidemicznego, usunięto z regulacji produkty sprawozdawcze dotyczące finansowania dodatkowych kosztów leczenia pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. To oznacza, że placówki medyczne nie będą już mogły ubiegać się o dodatkowe finansowanie w tej kwestii.

Podsumowanie

Nowe przepisy wchodzą w życie 17 maja 2025 roku i mają na celu dostosowanie systemu leczenia elektrowstrząsami do aktualnych standardów i potrzeb pacjentów. Zmiany te są wynikiem współpracy ekspertów i mają na celu poprawę jakości opieki w obszarze zdrowia psychicznego.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami ze świata zdrowia, subskrybuj nasz newsletter! W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania wiadomości. A może masz pytania? Śmiało, daj znać w komentarzach!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments