Nowe zasady rejestracji wizyt ułatwią dostęp do służby zdrowia

W Polsce wkrótce nastąpią znaczące zmiany w dostępie do służby zdrowia, które mają na celu uproszczenie systemu oraz ułatwienie życia pacjentom, zwłaszcza tym z niepełnosprawnościami.

Nowe rozwiązania dla pacjentów

W ramach działań deregulacyjnych, szef Stałego Komitetu Rady Ministrów, Maciej Berek, ogłosił wprowadzenie domniemania niewinności podatnika oraz szereg ułatwień dla osób z niepełnosprawnościami. Wśród zapowiadanych innowacji pojawi się aplikacja, która umożliwi umawianie i odwoływanie wizyt u lekarzy. Dzięki tym technologiom, dostęp do specjalistów ma stać się znacznie prostszy, co powinno pomóc w ograniczeniu długich kolejek.

Aplikacja dla zdrowia

Na ostatnim spotkaniu premiera Donalda Tuska z przedstawicielami inicjatywy „SprawdzaMY” zaprezentowano koncepcję nowoczesnej aplikacji dla państwowej służby zdrowia. Adam Malinowski, reprezentujący tę inicjatywę, poinformował, że pacjenci będą mogli nie tylko zapisywać się na wizyty, ale również odwoływać je, jeśli zajdzie taka potrzeba. W planach jest także wprowadzenie systemu przypomnień w formie sms-ów, co ma ułatwić zarządzanie terminami.

Ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami

Berek podkreślił, że szczególnie ważne są rozwiązania skierowane do osób z niepełnosprawnościami. Osoby mające orzeczoną niepełnosprawność, której stan nie rokuje poprawy, nie będą musiały wielokrotnie pojawiać się przed komisjami orzeczniczymi. Jak zaznaczył, stan zdrowia takich osób nie wymaga ciągłej weryfikacji, co ma na celu uproszczenie ich sytuacji.

Usprawnienie komisji orzeczniczych

W ramach reformy, zmiany obejmą również funkcjonowanie komisji orzeczniczych. Zgodnie z zapowiedzią, w komisjach orzekać będą mogły osoby o szerszym zakresie specjalizacji, co znacząco ułatwi pacjentom dostęp do niezbędnych ocen medycznych. Dodatkowo, wprowadzona zostanie możliwość składania wniosków o wydanie karty parkingowej online, co z pewnością będzie dużym udogodnieniem dla osób z trudnościami w poruszaniu się.

Rozszerzenie funkcji mObywatel

Na koniec, Maciej Berek zapowiedział również rozszerzenie usług w aplikacji mObywatel, co pozwoli na załatwienie większej liczby spraw urzędowych przez telefon. Inicjatywy te mają na celu nie tylko uproszczenie dostępu do służby zdrowia, ale także zwiększenie komfortu życia osób z niepełnosprawnościami oraz wszystkich pacjentów w Polsce.

Źródło: rynekzdrowia.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Zostań naszym fanem!

Pomóż nam się rozwijać! Polub nas na Facebooku! i śledź nas na X!