Po latach zdominowanych przez pandemię, łańcuchy dostaw, energię oraz inflację, na tegorocznych Wiosennych Spotkaniach Banku Światowego oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego na czoło wysunął się nowy temat: taryfy celne.
Prognozy ekonomiczne a sytuacja na rynku
Międzynarodowy Fundusz Walutowy rozpoczął tydzień od ogłoszenia swoich najnowszych prognoz ekonomicznych, w których obniżono przewidywania wzrostu dla USA, Wielkiej Brytanii oraz wielu krajów azjatyckich. W miarę jak ekonomiści, bankierzy centralni i politycy brali udział w panelach oraz rozmowach za zamkniętymi drzwiami, wielu zastanawiało się, czy napięcia handlowe między Chinami a USA rzeczywiście słabną.
Głos członków Europejskiego Banku Centralnego
Politycy z Europejskiego Banku Centralnego, z którymi rozmawiała redakcja CNBC, w większości przyjęli łagodny ton. Wskazywali, że spodziewają się dalszego spadku stóp procentowych oraz niewielkich ryzyk wzrostu inflacji w strefie euro. Jednak wszyscy podkreślali obecny wysoki poziom niepewności oraz konieczność monitorowania danych, co także odzwierciedlił gubernator Banku Anglii, Andrew Bailey, w swoim wywiadzie z CNBC.
Inflacja i polityka monetarna
Członkowie EBC podzielili się swoimi przemyśleniami na temat inflacji i polityki monetarnej:
- O inflacji: „Zmierzamy w kierunku naszego celu inflacyjnego w 2025 roku, więc proces dezinflacyjny jest na dobrej drodze do zakończenia. Mamy jednak szoki, które będą hamować PKB. To negatywny wstrząs dla popytu.”
- O skutkach taryf: „Netto wpływ na inflację będzie zależał od środków zaradczych, które zostaną ostatecznie wdrożone przez Europę.”
- O niepewności: „W krótkim okresie jest jasne, że niepewność wynikająca z nieprzewidywalnych działań taryfowych rządu USA działa jako silny negatywny czynnik dla wzrostu.”
- O przyszłości: „W średnim okresie prognozy inflacyjne nie są zbyt jasne, ponieważ mogą wystąpić działania odwetowe oraz zakłócenia w globalnych łańcuchach wartości.”
Decyzje EBC i oczekiwania rynku
W kontekście przyszłych decyzji dotyczących stóp procentowych, członkowie EBC byli ostrożni:
- O cięciach stóp: „Jestem otwarty na różne możliwości, jednak zdecydowanie za wcześnie, aby zająć stanowisko w sprawie przyszłych cięć.”
- O analizie danych: „Zanim podejmiemy decyzje, musimy zobaczyć bardziej strukturalną analizę wpływu na profil inflacyjny.”
- O polityce taryfowej: „Nie widzieliśmy takiej niepewności od lat; musimy poczekać na właściwe decyzje polityczne.”
Możliwości i ryzyka związane z taryfami
Pomimo niepewności, pojawiają się także możliwości dla Europy:
- O potencjale Europy: „To czas, aby Europa wykorzystała wszystkie aspekty bycia potęgą gospodarczą i stała się pełnoprawną potęgą polityczną oraz geopolityczną.”
- O reakcjach rynków: „Na razie sytuacja na rynkach finansowych wydaje się względnie uporządkowana, jednak niepewność w makroscenariuszach jest bardzo podwyższona.”
W obliczu dynamicznie zmieniającej się sytuacji na rynku, członkowie EBC podkreślają, że kluczowe będą dalsze obserwacje oraz odpowiednie działania, które mogą wpłynąć na przyszłość strefy euro i globalne łańcuchy dostaw.