Nowe świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami: zasady i przyszłość wsparcia

Od 2024 roku w Polsce wprowadzane jest świadczenie wspierające, które ma na celu pomoc osobom z orzeczeniem o niepełnosprawności. Istotnym punktem jest to, że świadczenie przysługuje tylko tym, którzy osiągnęli określony poziom potrzeby wsparcia, który od tego roku wynosi 78 punktów, a w przyszłości może ulec dalszym zmianom.

Etapy wprowadzenia świadczenia

Świadczenie wspierające wprowadzane jest w trzech etapach, które rozpoczną się już od 1 stycznia 2024 roku i potrwają do 1 stycznia 2026 roku. W miarę postępującego wprowadzania tego systemu, osoby z niepełnosprawnościami będą mogły uzyskiwać prawo do świadczenia w zależności od przyznanej im liczby punktów oceny potrzeby wsparcia. W pierwszej kolejności obejmie ono osoby o najwyższym poziomie potrzeby wsparcia.

Harmonogram i progi punktowe

Jak informuje portal Infor.pl, progi punktowe nie ulegną obniżeniu do 78 i 70 punktów, ze względu na brak wystarczających środków na świadczenia dla wszystkich osób z niepełnosprawnościami. W związku z tym tworzony jest system, który faworyzuje wsparcie dla osób z znacznym stopniem niepełnosprawności.

  • W 2027 roku możliwa jest kolejna obniżka progów punktowych.
  • Przewiduje się wprowadzenie dolnego progu na poziomie 60 punktów lub niżej.

Takie zmiany mogłyby umożliwić korzystanie ze świadczenia większej grupie osób z umiarkowanym i lekkim stopniem niepełnosprawności.

Decyzje i wypłaty świadczeń

Do 31 października 2024 roku wydano 163 000 decyzji ustalających poziom potrzeby wsparcia. Wśród nich, 85 096 osób uzyskało decyzję określającą potrzebę wsparcia na poziomie 87 punktów i więcej, co pozwoliło im na otrzymanie świadczenia wspierającego. Co ciekawe, 72,3% z tych osób (61 525) posiada znaczny stopień niepełnosprawności, podczas gdy tylko 5,4% (4 605) ma stopień umiarkowany.

Wysokość świadczenia

Świadczenie wspierające wynosi od 40 do 220 proc. aktualnej wysokości renty socjalnej, w zależności od poziomu potrzeby wsparcia. Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że liczba osób, którym wypłacono świadczenie wspierające od stycznia do listopada 2024 roku, wyniosła 70,4 tys., a łączna kwota wypłat osiągnęła 2 miliardy 231 milionów złotych.

Warto obserwować dalszy rozwój sytuacji, zwłaszcza w kontekście planowanych zmian, które mogą wpłynąć na dostępność świadczenia dla osób z różnymi stopniami niepełnosprawności.

Źródło: rynekzdrowia.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Zostań naszym fanem!

Pomóż nam się rozwijać! Polub nas na Facebooku! i śledź nas na X!