Nowe przepisy o receptach w zdrowiu publicznym

Podczas konferencji Journal of Health Policy & Outcomes Research, Mateusz Oczkowski z Ministerstwa Zdrowia zapowiedział, że projekt ustawy o receptach jest gotowy i czeka na odpowiedni moment na publikację. Nowe przepisy mają na celu poprawę dostępności leków oraz rozwiązanie problemów związanych z ich wydawaniem przez lekarzy.

  • Mateusz Oczkowski z Ministerstwa Zdrowia zapowiedział gotowość projektu ustawy o receptach.
  • Nowe przepisy mają na celu poprawę dostępności leków oraz rozwiązanie problemów z ich wydawaniem przez lekarzy.
  • Problemy z receptami długoterminowymi mogą prowadzić do fikcyjności leczenia, gdy pacjenci uzyskują kilka recept na ten sam lek.
  • Oczkowski zasugerował wprowadzenie recepty na lecznictwo zamknięte, co mogłoby poprawić dostępność leków.
  • Wskazano na praktyki ograniczające dostępność leków, takie jak nieświadomość pacjentów i lekarzy o możliwościach zamiany produktów.

Problemy z dostępnością leków

Mateusz Oczkowski zwrócił uwagę na problemy związane z receptami długoterminowymi, które mogą być wystawiane na 365 dni bez odpowiedniej kontroli. Zaznaczył, że brak blokady umożliwiającej uzyskanie kilku recept na ten sam lek od różnych lekarzy prowadzi do fikcyjności leczenia. „Pozwoliliśmy na funkcjonowanie recept długoterminowych, czyli recept na 365 dni, bez kontroli, ile leków tak naprawdę może wykupić pacjent” – powiedział Oczkowski.

Recepty w programach lekowych

Oczkowski podkreślił również, że w programach lekowych Narodowy Fundusz Zdrowia pozwala na wydanie leków nawet na sześć miesięcy terapii, co wymaga odpowiedniego zaadresowania. „Może warto wprowadzić receptę na lecznictwo zamknięte?” – zaproponował. Taki system miałby poprawić dostępność leków, umożliwiając pacjentom nabywanie ich w interwałach czasowych odpowiadających ich potrzebom terapeutycznym.

Praktyki ograniczające dostępność

Oczkowski wskazał na praktyki, które wpływają na problemy z dostępnością leków, takie jak nieświadomość pacjentów i lekarzy dotycząca możliwości zamiany produktów. „Ostatnio mieliśmy zdarzenie związane z lenalidomidem. Okazało się, że towar leżał na półkach i czekał na zamówienie” – dodał. Zwrócił uwagę na umowy wyłączności z hurtowniami, które mogą ograniczać dostęp do niektórych produktów.

Opinie ekspertów

Maciej Miłkowski, były wiceminister zdrowia, również podkreślił, że problem z ilością leków wypisywanych przez lekarzy istnieje od zawsze. „Recepta roczna i ilość leków wypisywanych przez lekarzy jest problemem” – stwierdził. Dodał, że lekarze powinni mieć możliwość wystawiania recept zgodnie z potrzebami pacjentów, ale nie powinni przekraczać ich zapotrzebowania.

Ograniczenia w przepisach

Prof. Marcin Czech zauważył, że w innych krajach istnieją ograniczenia dotyczące przepisywania niektórych leków przez specjalistów. „To nie jest więc tak, że całkowicie jednostronnie uzasadniona jest wolność lekarza do wypisywania wszystkiego, co tylko chce” – powiedział. Zwrócił uwagę na odpowiedzialność lekarzy oraz na konieczność sprawdzania, jakie leki przepisali inni specjaliści.

Podsumowanie

Nowe przepisy dotyczące recept mają na celu poprawę dostępności leków oraz rozwiązanie problemów związanych z ich wydawaniem. Eksperci podkreślają konieczność wprowadzenia zmian, które pozwolą na lepsze zarządzanie preskrypcją i zapewnią pacjentom odpowiednią opiekę zdrowotną.

Źródło: rynekzdrowia.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments