Od kilku miesięcy w Polsce obowiązują nowe przepisy dotyczące raportowania transakcji sprzedających na platformach internetowych. Ministerstwo Finansów informuje, że osoby dokonujące wielu transakcji na różnych platformach mogą nie podlegać raportowaniu do Krajowej Administracji Skarbowej, mimo że przekraczają ustawowe limity. Obowiązek ten dotyczy zarówno osób fizycznych, jak i podmiotów gospodarczych.
Nowe obowiązki dla operatorów
Operatorzy platform handlowych w internecie mają teraz obowiązek przesyłania danych o transakcjach użytkowników do Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Ministerstwo Finansów podało, że w latach 2023 i 2024 otrzymało informacje o transakcjach ponad 177 tysięcy osób fizycznych oraz przeszło 115 tysięcy podmiotów. Do KAS przesłało informacje 82 operatorów platform internetowych.
Jak obliczane są limity?
Informacje o transakcjach są przekazywane, gdy użytkownik w danym roku dokonał więcej niż 30 transakcji lub uzyskał przychód równy lub większy niż równowartość dwóch tysięcy euro. Ważne jest, że limit ten obliczany jest nie dla każdej platformy z osobna, ale dla każdego operatora. Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, „Limit poniżej 30 transakcji na łączną kwotę do 2 tys. euro jest rozpatrywany z perspektywy danego operatora platformy, nie zaś w ramach jednej platformy.”
Co to oznacza dla sprzedawców?
Jeśli użytkownik przeprowadził więcej niż 30 transakcji lub uzyskał przychód powyżej 2000 euro na kilku platformach jednego operatora, informacje te zostaną przekazane do KAS. W przeciwnym razie, gdy transakcje były realizowane na platformach różnych operatorów, limity będą obliczane osobno. Ministerstwo Finansów zaznacza, że „przepisy nie wymagają, aby nieznani sobie operatorzy platform komunikowali się między sobą i ustalali ogólną liczbę i wartość transakcji dokonanych rocznie przez określonego sprzedawcę”.
Unijne regulacje i ich implementacja
Obowiązek przekazywania danych przez operatorów wynika z unijnych przepisów, znanych jako dyrektywa DAC7, które zostały implementowane do polskiego prawa. Raportowaniu podlegają transakcje związane ze sprzedażą towarów, wynajmem nieruchomości oraz środków transportu, a także świadczeniem usług wykonywanych osobiście. Limity dotyczące 30 transakcji i przychodu do dwóch tysięcy euro dotyczą wyłącznie sprzedaży towarów, natomiast w pozostałych przypadkach operatorzy mają obowiązek informować o każdej sprzedaży w internecie.