Nareszcie uwalniamy energetykę wiatrową od regulacji, które były restrykcyjne, niezrozumiałe i blokujące rozwój zielonej energii w Polsce. Dla województwa zachodniopomorskiego decyzja o przyjęciu ustawy zezwalającej na zmniejszenie odległości między zabudową a farmami wiatrowymi jest dobra i oczekiwana, bo to właśnie nasz region ma w tym momencie największy potencjał na rozwijanie się w tym sektorze – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.
Nowe przepisy dla energetyki wiatrowej
Paulina Hennig-Kloska, Minister Klimatu i Środowiska, ogłosiła, że rząd przyjął projekt ustawy wiatrakowej, który wprowadza minimalną odległość wiatraków od zabudowań wynoszącą 500 metrów. To ważny krok, który został pozytywnie przyjęty przez przedsiębiorców, jak podkreśla prezes Mojsiuk. Rozwój województwa zachodniopomorskiego jako „zielonego regionu” jest ściśle związany z rozwojem energetyki wiatrowej oraz sektora offshore.
Oczekiwania i wyzwania
Ustawa odległościowa otworzy nowe możliwości dla inwestycji w energetykę wiatrową w regionie. Jak zauważa Hanna Mojsiuk, wiele terenów ma ogromny potencjał pod inwestycje wiatrowe, które dotąd pozostawały niewykorzystane z powodu przestarzałych regulacji. „Musimy inwestować w wiatr, w wodór, w energię ze słońca. Zasoby naturalne mogą sprawić, że import zagranicznej energii będzie mniejszy, a nasze bezpieczeństwo energetyczne wyższe” – dodaje Mojsiuk.
Edukacja społeczna kluczowa dla przyszłości
Prezes Północnej Izby Gospodarczej zwraca uwagę na potrzebę edukacji społecznej w kontekście energii wiatrowej. „Jeżeli w 2025 roku ludzie boją się, że wiatrak w okolicy może wywoływać raka czy wpływać na znoszenie jajek przez kury, to musimy edukować, tłumaczyć i rozwiewać wątpliwości” – mówi Mojsiuk, podkreślając, że przed Ministerstwem Klimatu i Środowiska jeszcze wiele pracy.
Perspektywy rozwoju sektora energetyki wiatrowej
Eksperci Północnej Izby Gospodarczej podkreślają, że Ustawa Wiatrakowa jest niezbędna dla rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce. Obecne ograniczenia, takie jak zasada 10H, blokują realizację projektów lądowych. „Liberalizacja przepisów umożliwi odblokowanie potencjału energetyki wiatrowej, co jest niezbędne do osiągnięcia celów klimatycznych i zwiększenia udziału OZE w miksie energetycznym” – mówi mecenas Patryk Zbroja, specjalizujący się w gospodarce morskiej.
Synergia lądowej i morskiej energetyki wiatrowej
Pomorze Zachodnie, z wyjątkowym potencjałem w obszarze morskiej energetyki wiatrowej, może znacznie skorzystać na liberalizacji przepisów dotyczących lądowej energii wiatrowej. Współistnienie obu sektorów tworzy synergiczne efekty dla gospodarki regionalnej, przyciągając inwestorów i rozwijając lokalne łańcuchy dostaw. „Rozwój sektora offshore wind wiąże się z inwestycjami w porty serwisowe, centra logistyczne oraz infrastrukturę przemysłową” – dodaje Zbroja.
Inwestycje w regionie jako szansa dla lokalnych firm
Laura Hołowacz, prezes Grupy CSL, zgadza się z tezą o korzyściach płynących z rozwoju sektora offshore. „Im mocniej rozwija się sektor offshore wind, tym większy potencjał inwestycyjny, którego beneficjentem są firmy z regionu. To my będziemy wspierać gigantów w budowaniu ich obecności na naszym rynku, co przyniesie korzyści dla firm transportowych i budowlanych” – podkreśla Hołowacz.
Wszystkie te zmiany wskazują na dynamiczny rozwój sektora energetyki wiatrowej w Polsce, co może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz korzystnych warunków dla lokalnej gospodarki.