Nowe opłaty dla przewoźników w Wielkiej Brytanii: co warto wiedzieć?

Właściciele pojazdów ciężarowych o masie całkowitej powyżej 12 ton, które nie są zarejestrowane w Wielkiej Brytanii, muszą przygotować się na wprowadzenie tzw. opłaty “HGV levy” za wjazd na teren kraju. Ta opłata jest uzależniona od kategorii emisji spalin, wagi pojazdu oraz okresu, na jaki wykupujemy dostęp. Ceny za rok zaczynają się od 150 GBP i mogą sięgać nawet 749 GBP.

Podwyżka opłat od 2025 roku

Od 1 kwietnia 2025 roku obowiązujący system ulegnie niewielkiej zmianie, co oznacza, że kierowcy będą musieli liczyć się z podwyżkami. Brytyjski rząd postanowił zwiększyć opłaty w związku z rosnącą inflacją, a nowe stawki będą obowiązywać w latach 2025 i 2026. Najniższa stawka wyniesie 155 GBP, a najwyższa osiągnie 776 GBP. Jak zauważa Mateusz Pernak, prawnik z TC Kancelarii Prawnej, zmiany te będą miały wpływ na większość przewoźników operujących na rynku brytyjskim.

Przekraczanie granicy i konsekwencje braku opłaty

Wjazd do Wielkiej Brytanii podlega opłacie w momencie przekroczenia granicy, gdy pojazd porusza się po głównych drogach, oznaczonych literami A oraz M. Biorąc pod uwagę, że większość dróg portowych to drogi główne, nowe stawki będą dotyczyć praktycznie wszystkich przewoźników. Opłatę można uiścić przez kierowcę, spedytora lub agenta, jednak to kierowca lub przewoźnik ponosi odpowiedzialność za jej brak.

W przypadku braku dokonania opłaty, odpowiednie służby wzywane są do akcji, a kara za to wynosi 300 GBP. Ponadto przewoźnik jest zobowiązany do wykupienia “HGV levy”. Kierowca musi być przygotowany na natychmiastowe uregulowanie opłaty, inaczej jego pojazd zostanie zatrzymany do momentu rozwiązania sprawy, co wiąże się z dodatkowymi kosztami przechowywania.

Nowe zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii

Od 2 kwietnia 2025 roku obywatele Polski będą zobowiązani do uzyskania Elektronicznej Autoryzacji Podróży (ETA) przed przekroczeniem granicy Wielkiej Brytanii. Wyjątek stanowią jedynie osoby posiadające prawo do mieszkania, pracy lub studiowania w tym kraju. Wymóg ten dotyczy również kierowców zawodowych wjeżdżających do UK w celach służbowych. Brak ETA uniemożliwi realizację przewozu w Wielkiej Brytanii.

Jak uzyskać ETA?

ETA to certyfikat elektroniczny, który jest ważny przez dwa lata od momentu jego wydania lub do czasu utraty ważności paszportu, do którego jest przypisany. Koszt uzyskania autoryzacji wynosi 10 GBP. Wnioski można składać tylko w formie elektronicznej, korzystając z aplikacji UK ETA dostępnej w sklepach App Store oraz Google Play lub poprzez stronę rządową gov.uk.

Warto jednak pamiętać, że uzyskanie karnetu ETA nie jest natychmiastowe – czas oczekiwania może wynosić do 3 dni roboczych. Mateusz Pernak z TC Kancelarii Prawnej podkreśla, że przewoźnicy powinni zadbać o dopełnienie tej formalności z odpowiednim wyprzedzeniem, aby uniknąć nieprzyjemnych komplikacji związanych z realizacją przewozu.

Źródło: mojafirma.infor.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Zostań naszym fanem!

Pomóż nam się rozwijać! Polub nas na Facebooku! i śledź nas na X!