Rafał Brzoska, prezes InPostu, zaprezentował nowatorską wizję deregulacji, która może zrewolucjonizować sposób, w jaki rząd wprowadza nowe przepisy.
Nowe podejście do regulacji
Podczas ostatniego posiedzenia zespołu ds. deregulacji, Brzoska podkreślił, że znajdujemy się na finiszu ogromnego sprintu, który ma na celu uproszczenie przepisów prawnych w Polsce. Jego propozycja „one in, two out” zakłada, że wprowadzenie każdego nowego przepisu będzie musiało wiązać się z usunięciem dwóch istniejących regulacji. Taki mechanizm ma na celu uproszczenie przepisów i zmniejszenie biurokracji.
Spotkanie z premierem
W czwartek, premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami strony społecznej oraz z Rafałem Brzoską, aby omówić kwestie związane z deregulacją. Brzoska poinformował, że jego inicjatywa „SprawdzaMY” zdobyła ogromne zainteresowanie, z blisko 15 tysiącami zgłoszeń i komentarzy na stronie internetowej. W ramach tej inicjatywy opublikowano 259 projektów, z których 197 już rozpatrzono, a ponad 61% przyjęto do realizacji.
Wizja przyszłości
Brzoska zwrócił uwagę, że klasa polityczna powinna poważnie rozważyć wprowadzenie jego propozycji „one in, two out”. Podkreślił, że każda nowa regulacja, którą wprowadza rząd, powinna być poprzedzona zobowiązaniem do wykreślenia dwóch istniejących przepisów, co pozwoliłoby na eliminację najstarszych i najbardziej niepotrzebnych regulacji.
Praca zespołu ds. deregulacji
Inicjatywa „SprawdzaMY”, której celem jest przygotowanie około 300 propozycji deregulacyjnych w ciągu 100 dni, została stworzona tuż po tym, jak premier Tusk zaproponował Brzosce pokierowanie zespołem zajmującym się tymi kwestiami. Już tydzień po przyjęciu tej roli, zespół opublikował pierwsze postulaty dotyczące dziewięciu zmian rozporządzeń oraz 14 zmian ustawowych.
Podsumowanie działań
Rafał Brzoska stwierdził, że wprowadzenie systemu „one in, two out” byłoby najlepszym dowodem na to, że wszyscy dążą do redukcji zbędnych przepisów. To ambitne podejście może nie tylko uprościć polskie prawo, ale również przyczynić się do poprawy klimatu dla przedsiębiorczości w Polsce.