- Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały umowę EDA z Westinghouse i Bechtelem 28 kwietnia 2025 roku.
- Umowa EDA zapewnia stałe ceny i określa zakres prac inżynieryjnych oraz analiz bezpieczeństwa.
- Wprowadzono zmiany w procedurze rozstrzygania sporów oraz kary za słabe postępy prac w porównaniu do poprzedniego kontraktu.
- Premier Donald Tusk ocenił umowę jako korzystniejszą dla Polski niż wcześniejszy kontrakt ESC.
- Prace nad projektem będą kontynuowane do przyszłego roku, z planowanym podpisaniem umowy EPC.
Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały umowę pomostową EDA z Westinghouse i Bechtelem 28 kwietnia 2025 roku, co umożliwi kontynuację prac projektowych pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, w związku z wygaśnięciem wcześniejszego kontraktu na usługi projektowe.
Podpisanie umowy EDA
Umowa pomostowa EDA (Engineering Development Agreement) została podpisana w obecności premiera Donalda Tuska oraz sekretarza energii USA Chrisa Wrighta. Jej zawarcie było konieczne po wygaśnięciu kontraktu na usługi projektowe ESC (Engineering Service Contract) na początku kwietnia 2025 roku.
Zakres umowy
W umowie EDA określono listę elementów i produktów, które zostaną dostarczone po ustalonej, gwarantowanej przez dostawcę cenie. „Na liście są pewne prace inżynieryjne, niezbędne analizy, jak np. analizy bezpieczeństwa, które zostaną przedstawione polskiemu dozorowi jądrowemu, czy opracowanie specyfikacji zamówień” – powiedział Dan Lipman, przedstawiciel Westinghouse.
Korzyści z umowy
Lipman podkreślił, że dzięki stałym cenom strona polska może być pewna, że Westinghouse zrealizuje określony zakres prac w ustalonym czasie i budżecie. „A jeśli popełnimy błąd i zajmie to więcej czasu, niż planowaliśmy, to ryzyko będzie po naszej stronie. To jest zaleta stałych cen dla klienta” – dodał.
Zmiany w porównaniu do poprzedniego kontraktu
Umowa EDA wprowadza szereg zmian w stosunku do poprzedniego kontraktu projektowego ESC. „Precyzyjnie określono procedurę rozstrzygania sporów i arbitrażu, a jako jego miejsce wybrano Paryż. W sposób bardziej precyzyjny i rygorystyczny zapisano kary za słabe postępy prac” – wymieniał Lipman.
Opinie o umowie
Premier Donald Tusk stwierdził, że umowa jest dla polskiej strony lepsza od poprzedniej. Lipman zaznaczył, że zapisy umowy dają większą pewność wykonania całej umowy. „Można powiedzieć, że EDA jest pod pewnymi względami lepsza dla strony polskiej. I jest to lepsze dla nas wszystkich” – ocenił.
Przyszłość projektu
Lipman wskazał, że prace będą kontynuowane do przyszłego roku, kiedy planowane jest podpisanie umowy EPC (Engineering, Procurement and Construction). Termin podpisania ostatecznego kontraktu na budowę EPC zależy od zgody Komisji Europejskiej na pomoc publiczną dla elektrowni. „Równolegle Westinghouse, Bechtel i PEJ rozpoczną negocjacje techniczne, a prace w ramach EDA będą kontynuowane i pogłębiane” – stwierdził.
Znaczenie współpracy
Dan Lipman przypomniał, że zarówno premier Tusk, jak i sekretarz Wright podkreślali wagę EDA dla dwustronnych stosunków między Polską a USA. „Współpraca w dziedzinie energetyki jądrowej jest ważna, ale jest też współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa, a także strategiczne partnerstwo. To związek na bardzo, bardzo długo” – ocenił.
Informacje o inwestorze
Polskie Elektrownie Jądrowe to w 100 proc. państwowy inwestor i przyszły operator pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma powstać w technologii AP1000 Westinghouse w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu. Zgodnie z obecnym harmonogramem, wylanie tzw. pierwszego betonu jądrowego pod pierwszy reaktor ma nastąpić w 2028 roku, a początek komercyjnej eksploatacji pierwszego bloku planuje się na 2036 rok.