Nowa strategia gospodarcza dla Polski jest konieczna

Ekonomiści ING Banku Śląskiego w raporcie przygotowanym we współpracy z Europejskim Kongresem Gospodarczym wskazują, że dotychczasowy model wzrostu gospodarczego Polski, oparty na niskich kosztach pracy i orientacji na eksport, wyczerpuje się. Publikacja została zaprezentowana podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

  • Model wzrostu gospodarczego Polski oparty na niskich kosztach pracy i eksporcie wyczerpuje się.
  • Polska stoi przed poważnymi wyzwaniami konkurencyjnymi, m.in. z powodu ekspansji Chin i protekcjonizmu USA.
  • Stagnacja produkcji przemysłowej w Polsce i Europie Środkowej jest wynikiem zarówno sytuacji zewnętrznej, jak i problemów wewnętrznych.
  • Wzrost płacy minimalnej oraz droższa energia wpływają negatywnie na zyskowność polskich przedsiębiorstw.
  • W polskiej gospodarce ujawniają się strukturalne słabości, które mogą zagrażać dalszemu rozwojowi.

Wyzwania dla polskiej gospodarki

W raporcie podkreślono, że Polska, mimo statusu kraju cudu gospodarczego, stoi przed poważnymi wyzwaniami. „Unia Europejska (i Polska) podlegają obecnie znacznie silniejszej presji konkurencyjnej niż w poprzednich dekadach” – zaznaczono, wskazując na ekspansję Chin, protekcjonizm USA oraz niepewność geopolityczną, w tym trwającą wojnę w Ukrainie.

Stagnacja w przemyśle

Rafał Benecki, główny ekonomista ING BŚ, zwrócił uwagę na stagnację produkcji przemysłowej w Polsce i Europie Środkowej, która nie jest jedynie wynikiem sytuacji w Niemczech, ale także problemów wewnętrznych. „Mamy do czynienia ze skokowym pogorszeniem konkurencyjności polskich firm” – powiedział Benecki.

Wzrost kosztów i konkurencja

W raporcie wskazano, że wzrost płacy minimalnej oraz droższa energia wpływają na spadek zyskowności polskich przedsiębiorstw. „Niektórzy mówią, że utraciliśmy atrakcyjność na rzecz Rumunii, Serbii, Turcji i Egiptu” – dodał Benecki, podkreślając, że przemysł boryka się z poważnymi problemami.

Strukturalne słabości gospodarki

Autorzy raportu zauważają, że w polskiej gospodarce ujawniają się słabości strukturalne, takie jak starzejące się społeczeństwo, brak polityki migracyjnej oraz niskie wydatki na badania i rozwój. „Czynnikiem hamującym sprzedaż eksportową jest umocnienie złotego” – napisano w publikacji.

Wzrost sektora usługowego

Mimo stagnacji w przemyśle, sektor usługowy w Polsce rośnie. „Polska gospodarka cały czas rośnie najszybciej w UE” – zaznaczył Benecki. Wzrost ten jest naturalnym etapem rozwoju gospodarczego, gdzie ciężar wzrostu przenosi się z przemysłu na usługi.

Potrzeba zmiany strategii

Ekonomiści podkreślają, że Polska potrzebuje nowej strategii rozwojowej, która uwzględni analizę przewag komparatywnych oraz określenie priorytetów gospodarczych. „Potrzebna jest zmiana proporcji i większe wsparcie dla skalowania biznesu” – zaznaczono w raporcie.

Wyzwania demograficzne i edukacyjne

W raporcie wskazano na konieczność odpowiedzi na wyzwania demograficzne oraz dostosowania edukacji do potrzeb rynku pracy. „Polska ma dużo wykształconych ludzi, ale mamy niedobór pracowników fizycznych” – dodał Benecki.

Inwestycje i know-how

Benecki zwrócił uwagę na potrzebę lepszego zarządzania know-how i technologii od firm zagranicznych. „Widzimy, że ostatnio do Polski napływa dużo inwestycji usługowych, a ten element może być motorem wzrostu w najbliższych latach” – podsumował.

Źródło: bankier.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments