Nowa podstawa programowa WF od września 2025

Projekt nowej podstawy programowej wychowania fizycznego został przekazany do konsultacji publicznych. Opiera się na koncepcji „alfabetu ruchowego” i ma na celu rozwijanie podstawowych umiejętności ruchowych, które są kluczowe dla aktywności fizycznej. Nowa podstawa wejdzie w życie 1 września 2025 r.

  • Projekt nowej podstawy programowej wychowania fizycznego został przekazany do konsultacji publicznych.
  • Nowa podstawa wejdzie w życie 1 września 2025 r.
  • Głównym celem jest kształtowanie całożyciowej potrzeby aktywności fizycznej oraz rozwój sprawności motorycznej.
  • Wychowanie fizyczne integruje wiedzę z różnych dziedzin, takich jak zdrowie, psychologia i pedagogika.
  • Nowa podstawa programowa zapewnia elastyczność w nauczaniu i rozwijaniu umiejętności społecznych.

Zakres nowelizacji

Ministerstwo edukacji zaprezentowało dwa projekty nowelizacji rozporządzeń dotyczących podstawy programowej. Obejmują one kształcenie ogólne dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia, a także podstawę programową wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym lub znacznym.

Cele wychowania fizycznego

Głównym celem podstawy programowej w zakresie wychowania fizycznego jest kształtowanie całożyciowej potrzeby podejmowania aktywności fizycznej oraz rozwój sprawności motorycznej. Wychowanie fizyczne ma umożliwić uczniom poznawanie różnorodnych form aktywności ruchowych oraz rozwijanie umiejętności społecznych, takich jak współpraca i odpowiedzialność.

Interdyscyplinarne podejście

W projekcie podkreślono, że wychowanie fizyczne to proces złożony, który integruje wiedzę z zakresu nauk o zdrowiu, psychologii, pedagogiki, socjologii oraz nauk przyrodniczych. Takie podejście ma na celu lepsze zrozumienie wpływu aktywności ruchowej na zdrowie w wymiarze fizycznym, psychicznym i społecznym.

Elastyczność w nauczaniu

Nowa podstawa programowa daje nauczycielom elastyczność w prowadzeniu zajęć, co pozwoli na dostosowanie treści do zróżnicowanych potrzeb dzieci. Celem jest stworzenie środowiska wspierającego aktywność fizyczną, a nie wyłącznie ocenianie umiejętności technicznych. Ograniczono wymagania o charakterze wiedzowym.

Testy sprawnościowe

Dla klas I-III przewidziano obowiązek przeprowadzania testów sprawnościowych w każdej klasie, analogicznych do tych, które dotychczas były stosowane w klasach IV-VIII. Dodatkowo, w projektach dla klas VII-VIII oraz szkół ponadpodstawowych zawarto fakultatywny dział dotyczący ćwiczeń stosowanych w trakcie rekrutacji do służb mundurowych.

Wdrożenie zmian

Nowa podstawa programowa wychowania fizycznego ma być realizowana od roku szkolnego 2025/2026 we wszystkich klasach szkoły podstawowej, liceum ogólnokształcącego, technikum oraz szkół branżowych. Zmiany w podstawie programowej zapowiedziano we wrześniu 2024 r., kiedy to omawiano wyniki badania umiejętności ruchowych uczniów.

Opracowanie podstawy programowej

W skład zespołu opracowującego nową podstawę programową weszli nauczyciele wychowania fizycznego, trenerzy oraz utytułowani sportowcy. Celem jest poprawa umiejętności ruchowych uczniów, które, jak wynika z badań, są gorsze niż 15-20 lat temu.

Źródło: rynekzdrowia.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments