Nowa era małych reaktorów jądrowych w USA z udziałem Orlen Synthos

Tennessee Valley Authority (TVA) złożyła list intencyjny do amerykańskiego regulatora, ogłaszając zamiar budowy Clinch River Nuclear, gdzie ma powstać pierwszy w USA mały reaktor modułowy typu BWRX-300.

Nowa era energii jądrowej w Stanach Zjednoczonych

W świecie energii jądrowej następują istotne zmiany. TVA, amerykańska spółka energetyczna, złożyła dokumenty, które mogą zrewolucjonizować sposób produkcji energii w USA. Plany dotyczące budowy małego reaktora modułowego BWRX-300 nie tylko wpisują się w globalne trendy, ale również są odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na czystą energię.

Współpraca międzynarodowa w dziedzinie SMR

Warto podkreślić, że TVA nawiązała współpracę z polską spółką Orlen Synthos Green Energy, która rozwija program budowy floty małych reaktorów modułowych (SMR) w Polsce. Informacje na ten temat pojawiły się na platformie społecznościowej X, gdzie Orlen Synthos podkreślił, że to „duży krok do realizacji kolejnego po Kanadzie projektu zaawansowanego małego reaktora modułowego”.

Kanada jako wzór do naśladowania

Stany Zjednoczone mają ambitne plany, aby stać się drugim krajem po Kanadzie, który wdroży technologię małych reaktorów modułowych. Na początku kwietnia br. kanadyjski dozór jądrowy wydał zgodę na budowę czterech SMR-ów, co może stanowić wzór dla amerykańskich inwestycji. To także istotny krok dla Orlen Synthos, który planuje budowę pierwszego SMR w Polsce w przyszłej dekadzie.

Postępy w Ontario

Kanadyjski koncern Ontario Power Generation (OPG) otrzymał licencję od Kanadyjskiej Komisji ds. Bezpieczeństwa Jądrowego (CNSC) na budowę czterech reaktorów SMR BWRX-300 w technologii GE-Hitachi. Pierwszy z tych reaktorów powstanie w elektrowni jądrowej Darlington, co stanowi istotny krok w kierunku zrównoważonej produkcji energii w Kanadzie.

Polska na drodze do rozwoju technologii jądrowej

Orlen Synthos, wspierany przez Orlen, planuje budowę floty małych modułowych reaktorów jądrowych w Polsce. Wśród lokalizacji, które są brane pod uwagę, znajdują się Stawy Monowskie koło Oświęcimia, Włocławek oraz Ostrołęka. Najbardziej zaawansowane prace prowadzone są w Stawach Monowskich, gdzie Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał postanowienie dotyczące raportu środowiskowego, a operator przesyłowy PSE określił warunki przyłączenia do sieci dla czterech bloków z reaktorami SMR.

Przyszłość technologii jądrowej

Temat małych reaktorów modułowych (SMR) oraz mikroreaktorów (MMR) będzie poruszany podczas panelu „Atom na miarę” podczas EEC 2025, który odbędzie się 24 kwietnia. To wydarzenie z pewnością przyciągnie uwagę ekspertów i inwestorów, zainteresowanych przyszłością technologii jądrowej w Polsce i na świecie.

Źródło: wnp.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments