Niższe stopy procentowe wspierają deweloperów i firmy konsumpcyjne

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 50 punktów bazowych, co wpłynęło na rynek kapitałowy w Polsce. Jakub Bentke z AgioFunds TFI wskazuje, że łagodny cykl obniżek nie zagraża zyskom banków, a niektóre sektory, takie jak deweloperzy i firmy konsumpcyjne, mogą zyskać na niższych stopach, co pobudzi gospodarkę.

  • Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 50 punktów bazowych.
  • Obecna stopa referencyjna wynosi 5,25 proc.
  • Niższe stopy mogą wspierać deweloperów i firmy konsumpcyjne.
  • Obniżki stóp nie zagrażają zyskom banków przy łagodnym cyklu.
  • Prognozy wskazują na normalizację stóp do 3,5 proc. w ciągu dwóch lat.

Obniżki stóp procentowych

W środę Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na obniżenie stóp procentowych o 50 punktów bazowych, co spowodowało, że stopa referencyjna wynosi obecnie 5,25 proc. Jakub Bentke zauważa, że rynek już wcześniej zdyskontował ten ruch, co sprawiło, że nie było znaczących zmian w cenach akcji. „Wczorajsze cięcie nie było zaskoczeniem dla rynków. Nie widać było żadnych spektakularnych ruchów cen” – mówi Bentke, podkreślając, że ostatnie dane makroekonomiczne były zaskoczeniem dla ekonomistów, a inflacja okazała się niższa od oczekiwań.

Wpływ na sektor bankowy

Jakub Bentke zwraca uwagę, że obniżki stóp procentowych mogą mieć różny wpływ na sektor bankowy. Analitycy przewidują, że stopy mogą znormalizować się na poziomie 3,5 proc. w ciągu najbliższych dwóch lat. „Jakakolwiek obniżki łącznie o więcej niż kolejne 0,5-1 proc. w tym roku zostałyby odebrane jako negatywne dla wycen banków” – dodaje. Jednak jeśli cykl obniżek będzie łagodny i rozłożony w czasie, nie powinno to stanowić większego zagrożenia dla branży.

Wyceny banków w Polsce

Obecnie sektor bankowy w Polsce jest wyceniany na poziomie swoich europejskich odpowiedników, co jest znaczącą zmianą w porównaniu do okresu przed pandemią i wojną na Ukrainie, kiedy to banki były wyceniane z premią. „Warto też pamiętać, że większość banków stosuje politykę zabezpieczeń, co w krótkim terminie zneutralizuje negatywny wpływ niższych stóp procentowych” – podkreśla Bentke. Analitycy przewidują, że zyski banków będą płaskie lub lekko spadające, ale dywidendy mogą pozostać na poziomie około 10 proc.

Korzyści dla innych sektorów

Niższe stopy procentowe mogą przynieść korzyści także innym sektorom na giełdzie. Jakub Bentke wskazuje na deweloperów, którzy mogą skorzystać na zwiększonej akcji kredytowej. „Sektor ma za sobą spore wzrosty, ale spółki wciąż są handlowane z jednocyfrowym wskaźnikiem cena/zysk” – mówi. Deweloperzy, szczególnie ci zajmujący się budownictwem mieszkaniowym, mogą liczyć na dalszy wzrost popytu, co jest korzystne w kontekście niskiej liczby mieszkań na osobę w Polsce.

Firmy konsumpcyjne na czołowej pozycji

Warto również zwrócić uwagę na firmy z sektora konsumpcyjnego, które mogą zyskać na niższych stopach. „Zyskają na tym sieci sprzedające przede wszystkim żywność, takie jak Żabka czy Dino, ale zapewne nawet bardziej spółki takie jak LPP czy CCC” – dodaje Bentke. Obniżki stóp mają pozytywny wpływ na całą gospodarkę, pobudzając konsumpcję i inwestycje, co w konsekwencji może przyczynić się do wzrostu PKB.

Perspektywy dla rynku kapitałowego

Jakub Bentke zauważa, że od początku roku na warszawskiej giełdzie można zaobserwować napływ zagranicznych środków, co jest efektem rotacji kapitału z USA do Europy oraz oczekiwań na poprawę sytuacji w Ukrainie. „Przekroczyliśmy dzięki temu symboliczne 100 tys. pkt na WIG-u. Jeżeli skończą się wojny celne, a w szczególności ta z Chinami, to będziemy zapewne świadkami dalszych zwyżek na GPW” – podsumowuje ekspert AgioFunds TFI, wskazując na pozytywne perspektywy dla polskiego rynku kapitałowego w nadchodzących miesiącach.

Źródło: bankier.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments