Niskie zaangażowanie Polaków w pracy – raport Gallupa 2023

Zaledwie 10 proc. Polaków uważa, że angażuje się w swoją pracę – wynika z raportu opublikowanego przez Instytut Gallupa, który analizuje emocje pracowników na całym świecie w 2024 roku. Polska znalazła się na 32. miejscu wśród 38 krajów europejskich, co jest jednym z najniższych wyników w regionie.

Zaangażowanie w pracy w Europie

W badaniach przeprowadzonych przez Gallupa, Polacy wypadają słabo pod względem zaangażowania w życie zawodowe. Wśród krajów, które również wykazały niskie wyniki, znalazły się Wielka Brytania, Hiszpania, Szwajcaria, Włochy, Luksemburg oraz Francja. Na czołowej pozycji w zestawieniu najbardziej zaangażowanych pracowników plasują się Rumuni, Albańczycy oraz Islandczycy. Zgodnie z definicją Gallupa, zaangażowanie to nie tylko wypełnianie obowiązków, ale także entuzjazm i oddanie pracy.

Stres w miejscu pracy

Niepokojące jest również to, że aż 30 proc. Polaków przyznało, iż dzień przed badaniem odczuwało stres. Najbardziej zestresowanymi pracownikami w Europie są mieszkańcy okupowanej przez Turcję części Cypru – 65 proc., a także Malty (58 proc.) i Grecji (56 proc.). W przeciwieństwie do nich Duńczycy charakteryzują się najmniejszym poziomem stresu, którym obciążonych jest tylko 20 proc. respondentów. Dla porównania, w Ukrainie stres w miejscu pracy odczuwa 23 proc. pracowników.

Ogólne samopoczucie Polaków

Małe zaangażowanie w pracę oraz obecność stresu wpływają na ogólne samopoczucie polskich pracowników. Zaledwie 36 proc. ankietowanych stwierdziło, że odczuwa satysfakcję z życia. To sprawia, że Polska zajmuje 31. miejsce na liście 38 państw europejskich pod względem dobrostanu. Na szczycie tej listy znajdują się Finowie, którzy aż w 83 proc. czują się zadowoleni z życia. Na przeciwnym biegunie plasują się Cypryjczycy z północnej części wyspy, zaledwie 18 proc. z nich odczuwa satysfakcję.

Opinie na temat rynku pracy

Wśród polskich ankietowanych pojawiła się niemal równa liczba zwolenników i przeciwników stwierdzenia, że obecnie jest dobry czas na zmianę pracy – 51 proc. respondentów uważa, że tak.

Emocje w pracy

Dane dotyczące zdrowia emocjonalnego polskich pracowników lokują ich w połowie stawki w porównaniu z innymi krajami europejskimi. Aż 17 proc. respondentów przyznało, że dzień przed badaniem czuło złość, a 14 proc. stwierdziło, że odczuwało smutek. To wartości niższe niż średnia światowa, gdzie złość odczuwa 21 proc., a smutek 22 proc. Co piąty respondent na świecie przyznaje się do uczucia samotności.

Globalny kontekst zaangażowania

Z danych Gallupa wynika, że aż 62 proc. pracowników na świecie nie angażuje się w swoją pracę, co przynosi globalnej gospodarce straty sięgające 8,9 biliona dolarów, co stanowi 9 proc. światowego PKB. Roczny raport Gallupa, zatytułowany „State of the Global Workplace”, oparty jest na wywiadach z około tysiącem osób z każdego kraju na świecie.

Autorzy raportu podkreślają, że ankieta nie zawierała pytań dotyczących obaw związanych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w miejscu pracy, co może być istotnym czynnikiem wpływającym na emocje pracowników w przyszłości.

Źródło: dziennik.com
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Zostań naszym fanem!

Pomóż nam się rozwijać! Polub nas na Facebooku! i śledź nas na X!