Rząd intensyfikuje prace nad nowelizacją ustawy dotyczącej minimalnego wynagrodzenia, jednak przyszłość zmian wydaje się niepewna.
Projekt ustawy a rzeczywistość
Zgodnie z pierwotnymi założeniami, minimalna płaca miała zostać zrównana z wynagrodzeniem zasadniczym. Niestety, coraz więcej wskazuje na to, że planowane modyfikacje nie wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku, jak wcześniej przewidywano. W ramach projektowanej ustawy, minimalne wynagrodzenie miało być powiązane z prognozowanym przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej, co miało na celu wprowadzenie regulacji zgodnych z dyrektywą UE dotyczącą adekwatnych wynagrodzeń.
Propozycje Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało, aby minimalne wynagrodzenie za pracę stanowiło płacę zasadniczą. W praktyce oznaczałoby to, że z minimalnego wynagrodzenia wyłączone zostałyby premie oraz nagrody. Jednak ten pomysł spotkał się z krytyką ze strony innych ministerstw, co prowadzi do wniosku, że w najnowszej wersji ustawy nie zostanie ustanowione minimalne wynagrodzenie jako płaca zasadnicza. Zamiast tego, planowane jest etapowe wyłączanie poszczególnych składników z zakresu najniższej krajowej.
Co się zmieni w obliczaniu wynagrodzenia minimalnego?
Jak wynika z projektowanych przepisów, po ich wejściu w życie, przy obliczaniu wynagrodzenia pracownika nie będą uwzględniane niektóre składniki. Obecnie do wynagrodzenia minimalnego nie wlicza się m.in. premii i nagród, co może wpłynąć na sytuację wielu pracowników. Nowe przepisy przewidują, że aktualizacja minimalnego wynagrodzenia za pracę będzie następować co najmniej raz na cztery lata, a przy tym uwzględnione będą różne kryteria, takie jak siła nabywcza, poziom wynagrodzeń, czy długoterminowe zmiany w produktywności.
Orientacyjna wartość referencyjna
Polski rząd ustalił, że do corocznej oceny wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę będzie stosowana orientacyjna wartość referencyjna wynosząca 55% prognozowanej wysokości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. To podejście ma na celu lepsze dostosowanie wynagrodzeń do realiów rynkowych.
Wpływ na pracodawców
Warto zaznaczyć, że przewidziane zmiany szczególnie odczują pracodawcy. Jak zauważa Infor.pl, pracownicy, których wynagrodzenia zasadnicze są poniżej pensji minimalnej, ze względu na otrzymywane premie i nagrody, mogą nie liczyć na oczekiwane podwyżki od 1 stycznia 2026 roku. To z pewnością wywoła liczne dyskusje na temat sprawiedliwości i adekwatności wynagrodzeń w Polsce.
W obliczu tych zmian, wiele osób z niecierpliwością czeka na ostateczne decyzje rządu, które mogą mieć dalekosiężne skutki dla rynku pracy. Czas pokaże, jak sytuacja się rozwinie i jakie rozwiązania zostaną wprowadzone w życie.