- Nowy minister spraw wewnętrznych Niemiec, Alexander Dobrindt, zapowiedział zaostrzenie kontroli granicznych.
- Planowane jest rozpoczęcie procesu odsyłania nielegalnych imigrantów z Niemiec.
- Dobrindt zapowiedział zwiększenie liczby etatów w policji federalnej o około 3000 nowych policjantów.
- Nowa polityka migracyjna ma na celu współpracę z sąsiadami i przesunięcie problemu migracji poza granice Europy.
- Umowa koalicyjna przewiduje możliwość odsyłania imigrantów z granicy, nawet jeśli składają wniosek o azyl.
Nowo wybrany minister spraw wewnętrznych Niemiec, Alexander Dobrindt, zapowiedział zaostrzenie kontroli granicznych oraz rozpoczęcie procesu odsyłania nielegalnych imigrantów, co ma na celu ograniczenie liczby osób nieuprawnionych do wjazdu na teren Niemiec.
Zapowiedź Dobrindta
Dobrindt, który objął urząd ministra, w niedzielę w audycji telewizyjnej ARD stwierdził, że „potrzeba więcej kontroli granicznych i zawracania (imigrantów) z granicy”. Podkreślił, że liczba nielegalnych imigrantów jest nadal zbyt wysoka, dlatego w przyszłym tygodniu planuje wydać polecenie zwiększające liczbę kontroli granicznych.
Wzmocnienie policji federalnej
Minister zapowiedział również zwiększenie liczby etatów w policji federalnej (Bundespolizei), która odpowiada za bezpieczeństwo granic. Choć Dobrindt odmówił podania konkretnej liczby nowych policjantów, w mediach pojawiły się informacje o trzech tysiącach nowych etatów.
Reakcje sąsiadów
Pytany o sprzeciw Polski i Austrii wobec planowanego odsyłania imigrantów, Dobrindt zapewnił, że proces ten będzie rozciągnięty w czasie i nie będzie stanowił przeciążenia dla sąsiadów. „Zaczniemy od pojedynczych przypadków. Omówiliśmy z krajami sąsiednimi, że dojdzie do takiej sytuacji. Rozmowy trwają” – dodał.
Nowa polityka migracyjna
Dobrindt zaznaczył, że zmiana polityki migracyjnej w Niemczech leży w interesie krajów sąsiednich. Podkreślił, że Niemcy oraz sąsiednie państwa powinny wspólnie pracować nad projektem europejskim, którego celem ma być przesunięcie problemu migracji „poza granice Europy”. „Nie zamykamy granic, nie powodujemy kilometrowych zatorów, robimy tylko to, co jest konieczne do ograniczenia nielegalnej imigracji” – stwierdził.
Umowa koalicyjna
W umowie koalicyjnej CDU/CSU i SPD przewidziano możliwość odsyłania imigrantów z granicy państwowej, nawet jeśli zamierzają oni złożyć wniosek o azyl. W dokumencie zapisano, że konieczne jest „uzgodnienie” z krajami sąsiednimi, co budzi kontrowersje między chadekami a socjaldemokratami.
Planowane działania rządu
Na poniedziałek zapowiedziano podpisanie umowy koalicyjnej nowego rządu, a we wtorek Friedrich Merz ma zostać wybrany na kanclerza w Bundestagu. Po zaprzysiężeniu rządu, Merz planuje pierwsze wizyty w Paryżu i Warszawie.