Negocjacje Polski i Czech o dług terytorialny trwają

  • Negocjacje dotyczące długu terytorialnego między Polską a Czechami są kontynuowane.
  • Polski rząd dąży do sfinalizowania kwestii zwrotu 368 hektarów ziemi.
  • Spór o ziemię ma swoje korzenie w ustaleniach granic po II wojnie światowej.
  • Ostatnie rozmowy miały miejsce w 2022 roku, a temat pojawił się ponownie w 2023 roku.

Negocjacje między Polską a Czechami dotyczące tzw. długu terytorialnego, obejmującego zwrot 368 hektarów ziemi, są kontynuowane, a konsultacje mają zostać wznowione, mimo braku szczegółowych informacji ze strony czeskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Wznowienie negocjacji

Konsultacje między Polską a Czechami na temat długu terytorialnego mają zostać wznowione. Rzecznik czeskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Daniel Drake, nie ujawnia jednak szczegółów dotyczących tych rozmów. Poinformował jedynie, że w tej chwili nie mogą podać więcej informacji na ten temat.

Determinacja Polski

Polski rząd wyraża chęć sfinalizowania kwestii długu terytorialnego oraz wypracowania obustronnej umowy. Jednakże, na przebieg negocjacji mogą wpłynąć nadchodzące jesienne wybory parlamentarne w Czechach, co może skutkować zmianą rządu.

Historia sporu

Spór o 368 hektarów ziemi ma swoje korzenie w ustaleniach granic polsko-czechosłowackich po II wojnie światowej. Polska zgłaszała roszczenia do części Zaolzia, Spiszu i Orawy, jednakże pod wpływem Józefa Stalina przyjęto traktat ustalający obecne granice. W 1958 roku wytyczono granicę, która skróciła ją o 80 km, co wiązało się ze zmianami w 85 miejscach. W wyniku tych ustaleń Czechosłowacja zyskała dodatkowe 368 hektarów.

Powrót do negocjacji

Kwestia długu terytorialnego została podjęta ponownie po upadku komunizmu. W 1992 roku ministrowie spraw zagranicznych obu krajów uzgodnili rozpoczęcie negocjacji, co doprowadziło do powołania polsko-czeskiej komisji. W 2005 roku czeski rząd złożył ofertę rekompensaty finansowej, która została odrzucona przez Polskę. W 2015 roku Czechy zrewidowały listę gruntów, które mogłyby zostać przekazane Polsce, jednak ostatecznie zrezygnowały z tego rozwiązania.

Ostatnie rozmowy

Ostatnie rozmowy na temat długu terytorialnego miały miejsce w 2022 roku, kiedy czeska strona negocjowała z przedstawicielami rządu Prawa i Sprawiedliwości. Temat pojawił się ponownie podczas wspólnego posiedzenia rządów premierów Donalda Tuska i Petra Fiali jesienią 2023 roku, jednak nie przyniosły one konkretnych rezultatów.

Źródło: rmf24
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments