Nędzne wyniki neo-TVP. 800 mln mniej na misję publiczną

  • W 2024 roku TVP obniżyła wydatki na misję publiczną o prawie 800 milionów złotych.
  • Wydatki TVP na misję publiczną wyniosły 3,03 miliarda złotych, w porównaniu do 3,81 miliarda w 2023 roku.
  • Przychody TVP z abonamentu spadły z 2,66 miliarda złotych do 82 milionów złotych w 2024 roku.
  • Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę okołobudżetową, argumentując, że finansowanie mediów publicznych jest niemożliwe.
  • Pomimo trudności, zasięgi wielu audycji TVP wzrosły, co sugeruje potrzebę misji publicznej.

W 2024 roku Telewizja Polska (TVP) obniżyła wydatki na misję publiczną o prawie 800 milionów złotych, co jest wynikiem trudnej sytuacji finansowej, którą dyrektor generalny TVP oraz likwidator spółki przypisują Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji (KRRiT) oraz prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

Obniżone wydatki TVP

W 2024 roku wydatki TVP na misję publiczną wyniosły 3,03 miliarda złotych, w porównaniu do 3,81 miliarda złotych w roku poprzednim. Cięcia dotknęły produkcję programów informacyjnych, edukacyjnych, kulturalnych oraz regionalnych.

Oświadczenie TVP

W oświadczeniu przekazanym portalowi Wirtualnemedia.pl, dyrektor generalny TVP Tomasz Sygut oraz likwidator Daniel Gorgosz wskazali na weto prezydenta do ustawy okołobudżetowej, które uwzględniało niezbędne środki dla mediów publicznych. Zawieszenie przekazywania środków abonamentowych przez KRRiT również miało negatywny wpływ na sytuację finansową TVP.

Wzrost zasięgów audycji

Pomimo trudności, przedstawiciele TVP zauważyli, że „zasięgi wielu audycji wzrosły, co sugeruje, że widzowie wciąż chcą i potrzebują misji publicznej”. Sygut i Gorgosz podkreślili, że sprawozdanie abonamentowe TVP to „dowód na to, że nawet w warunkach finansowego głodzenia i administracyjnej obojętności, misja publiczna może być realizowana”.

Wpływy z abonamentu

W 2024 roku przychody TVP z tytułu opłat abonamentowych i rekompensaty spadły dramatycznie z 2,66 miliarda złotych w 2023 roku do 82 milionów złotych. Taki spadek wpływów dodatkowo komplikuje sytuację finansową spółki.

Reakcja prezydenta

Prezydent Andrzej Duda, który zawetował ustawę okołobudżetową pod koniec grudnia 2023 roku, argumentował, że „próba finansowania mediów publicznych przy pomocy ustawy okołobudżetowej jest w obecnej sytuacji niemożliwa do zaakceptowania”. Duda określił działania wymierzone wobec mediów publicznych jako „złamanie konstytucji” i „anarchię”.

Źródło: wpolityce
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments