NCBJ odpowie PAA do 15 maja

Państwowa Agencja Atomistyki ogłosiła, że wyda zezwolenie na eksploatację reaktora badawczego MARIA, gdy Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) dostarczy wymagane dokumenty. Prezes Agencji, Andrzej Głowacki, poinformował o tym w rozmowie z PAP. NCBJ ma czas do 15 maja na odpowiedź na dodatkowe pytania dozoru jądrowego.

  • Państwowa Agencja Atomistyki wyda zezwolenie na eksploatację reaktora MARIA po dostarczeniu wymaganych dokumentów przez NCBJ.
  • NCBJ ma czas do 15 maja na odpowiedź na dodatkowe pytania dozoru jądrowego.
  • Reaktor MARIA został wyłączony 31 marca 2024 r. z powodu wygaśnięcia dotychczasowego zezwolenia po 10 latach.
  • NCBJ złożyło wniosek o nowe zezwolenie w sierpniu 2024 r., dołączając 53 załączniki i około 1500 stron dokumentacji.
  • Agencja nie może obecnie potwierdzić, że reaktor spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa obowiązujące w Polsce.

Reaktor MARIA wyłączony

31 marca br. dotychczasowe zezwolenie na eksploatację reaktora badawczego MARIA straciło ważność po 10 latach. W związku z tym reaktor został wyłączony, co zbiegło się z planowaną przerwą w jego pracy. Prezes Głowacki podkreślił, że nowe zezwolenie zostanie wydane, gdy NCBJ dostarczy dokumenty potwierdzające spełnienie wymagań bezpieczeństwa.

Wymagania bezpieczeństwa

Andrzej Głowacki zaznaczył, że Agencja nie może obecnie potwierdzić, iż reaktor spełnia wszystkie obowiązujące w Polsce normy bezpieczeństwa. NCBJ złożyło wniosek o nowe zezwolenie w sierpniu 2024 r. i wielokrotnie uzupełniało dokumentację. Szef dozoru jądrowego wskazał, że reaktor może być eksploatowany tak długo, jak będzie to bezpieczne, a NCBJ zawnioskowało o zezwolenie na czas nieokreślony.

Postępowanie administracyjne

NCBJ poinformowało, że w dniu 20 sierpnia 2024 r. złożyło wniosek o nowe zezwolenie. „Od tego momentu Państwowa Agencja Atomistyki prowadzi postępowanie administracyjne, którego celem jest uzyskanie nowego zezwolenia dla reaktora badawczego MARIA” – wyjaśniono. Do wniosku dołączono 53 załączniki, co łącznie stanowi około 1500 stron dokumentacji.

Odpowiedzi na pytania dozoru

W trakcie postępowania, NCBJ otrzymało blisko 1000 pytań dotyczących złożonej dokumentacji. W odpowiedzi dostarczono około 50 dodatkowych załączników. Dozór jądrowy zadał także kolejną serię pytań, dotyczących ponad stu zagadnień. „Odpowiedzi na te pytania wymagają przeprowadzenia dodatkowych analiz” – podano w odpowiedzi na pytania PAP.

Terminy odpowiedzi

Ostateczny termin odpowiedzi na ostatnią serię zapytań wyznaczono na 15 maja 2025 r. W kwietniu, Paweł Gajda, szef departamentu energetyki jądrowej Ministerstwa Przemysłu, zapewniał, że prace nad dokumentacją są intensywne i istnieje duża szansa na uzyskanie zezwolenia przed zakończeniem przerwy technicznej, która trwa do 10 maja br.

Zmiany w kierownictwie NCBJ

Na początku miesiąca minister przemysłu Marzena Czarnecka odwołała dyrektora NCBJ, prof. Krzysztofa Kurka, co miało na celu usprawnienie funkcjonowania instytucji oraz priorytetowe traktowanie eksploatacji reaktora MARIA.

Rola reaktora MARIA

Reaktor jądrowy MARIA jest istotnym elementem polskiego systemu badawczego, wytwarzającym radioizotopy i wykorzystywanym do różnorodnych badań naukowych.

Źródło: naukawpolsce.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments