Naukowcy z University of California Riverside potwierdzili hipotezę z 1958 roku wysnutą przez Ronalda Breslowa, dotyczącą przekształcenia witaminy B1 w karben. Odkrycie to może mieć znaczący wpływ na proces wytwarzania leków.
- Naukowcy z University of California Riverside potwierdzili hipotezę Ronalda Breslowa z 1958 roku o przekształceniu witaminy B1 w karben.
- Badacze ustabilizowali karben w wodzie, co wcześniej było uznawane za niemożliwe z powodu niestabilności cząsteczek.
- Stabilny karben został wyizolowany i obserwowany przez miesiące, pozostając w nienaruszonym stanie.
- Odkrycie może prowadzić do zastąpienia toksycznych substancji w reakcjach chemicznych, co ma znaczenie dla ekologicznej produkcji farmaceutyków.
- Artykuł na temat odkrycia został opublikowany w czasopiśmie "Science Advances".
Hipoteza Breslowa
Ronald Breslow, chemik z Columbia University, w 1958 roku zaproponował, że witamina B1 może przekształcać się w karben, co miałoby napędzać przemiany biochemiczne w organizmie. Wówczas karbeny były uznawane za niestabilne cząsteczki, zwłaszcza w wodzie.
Stabilizacja karbenu
W najnowszym badaniu udało się ustabilizować reaktywną cząsteczkę w wodzie. Grupa badaczy wytworzyła stabilny karben oraz go wyizolowała, a następnie obserwowała przez miesiące, podczas których cząsteczka pozostała w nienaruszonym stanie. Artykuł na temat odkrycia został opublikowany w „Science Advances”.
Metoda badawcza
Badacze ustabilizowali karben, obudowując go specjalnym „pancerzem”. Zsyntetyzowali cząsteczkę, która chroniła reaktywny karben przed wodą i innymi cząstkami. Dzięki temu powstała stabilna struktura, którą zbadano za pomocą spektroskopii magnetycznego rezonansu jądrowego oraz krystalografii rentgenowskiej.
Znaczenie odkrycia
Udowodniona możliwość stabilizacji karbenów w wodzie może pozwolić na zastąpienie ich bardziej toksycznymi substancjami w reakcjach chemicznych. Oznacza to potencjalne korzyści dla ekologicznej produkcji wyrobów farmaceutycznych oraz paliw.
Opinie ekspertów
Chemik Varun Raviprolu z University of California w Los Angeles, jeden z autorów badania, podkreślił, że woda jest idealnym rozpuszczalnikiem, nietoksycznym i przyjaznym dla środowiska. „Jeśli uda się nam sprawić, aby te silne katalizatory działały w wodzie, będzie to duży krok w kierunku bardziej ekologicznej chemii” – powiedział.