- W 2024 roku zarejestrowano 371 074 przypadków przekroczenia prędkości w Polsce.
- Rekordzistą w liczbie wykroczeń jest system OPP na autostradzie A4, z 81 529 przypadkami.
- W 2025 roku OPP zainstalowano w nowych lokalizacjach, w tym na DW801 i DK9.
- Na autostradzie A2 wprowadzono OPP na odcinku 11 km z różnymi ograniczeniami prędkości.
- Mandaty za przekroczenie prędkości są dotkliwe, a stawki rosną w przypadku recydywy.
Odcinkowy pomiar prędkości (OPP) zyskuje na popularności w Polsce, a w 2024 roku zarejestrowano 371 074 przypadków przekroczenia prędkości, co potwierdza skuteczność tego systemu w egzekwowaniu przepisów drogowych.
Skuteczność OPP
Odcinkowy pomiar prędkości ma jedną istotną zaletę – wymusza na kierowcach zachowanie stałej prędkości na dłuższym odcinku trasy. Urządzenia te mierzą czas, w jakim zmotoryzowany pokonuje odległość pomiędzy kamerami, co pozwala na dokładne określenie, czy kierowca przestrzega ustalonych ograniczeń prędkości.
Rekordowe wykroczenia
Z danych przedstawionych przez CANARD wynika, że rekordzistą w liczbie wykroczeń jest system zainstalowany na autostradzie A4 na odcinku Kostomłoty – Kąty Wrocławskie, który w ubiegłym roku zanotował 81 529 przypadków przekroczenia prędkości.
Nowe lokalizacje OPP
W 2025 roku OPP zostało zainstalowane w kilku nowych lokalizacjach. Na DW801 w województwie lubelskim urządzenie działa od 5 lutego na odcinku o długości około 5,6 km z ograniczeniem do 70 km/h. Kolejny zestaw został uruchomiony 7 lutego na DK9 w Nowej Dębie, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości wynoszące 50 km/h na odcinku ponad 1,8 km.
Rozwój systemu OPP
W lutym i marcu 2025 roku na polskich drogach przybyło pięć nowych zestawów OPP. Pod koniec lutego system rozpoczął swoją działalność na ponad 11-kilometrowym odcinku autostrady A2 między węzłem Konin Wschód a MOP Kuny, gdzie maksymalna prędkość dla osobówek wynosi 140 km/h, a dla ciężarówek 80 km/h.
Mandaty za przekroczenie prędkości
Kierowcy, którzy przekraczają prędkość, muszą liczyć się z dotkliwymi mandatami, niezależnie od tego, czy zostali przyłapani przez fotoradar, OPP, czy funkcjonariusza drogówki. Taryfikator mandatów pozostaje na jednakowym poziomie, a w przypadku recydywy, stawka mandatu wzrasta dwukrotnie, jeśli kierowca zostanie przyłapany na tym samym wykroczeniu w ciągu dwóch lat.