- Nagrody Historyczne POLITYKI noszą imię Mariana Turskiego od 2025 roku.
- Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Warszawie 6 maja 2025 roku.
- W kategorii prac naukowych zwyciężyli Rafał Wnuk i Sławomir Poleszak za książkę "Niezłomni czy realiści?".
- Nagrodę specjalną otrzymał "Polski Słownik Biograficzny", który istnieje już 90 lat.
- Fundusz Nieobojętnych im. Mariana Turskiego wspiera organizacje przeciwdziałające dyskryminacji.
W dniu 6 maja 2025 roku wręczono Nagrody Historyczne POLITYKI, które od tego roku noszą imię Mariana Turskiego, długoletniego redaktora i pomysłodawcy konkursu, zmarłego w 2025 roku. Uroczystość odbyła się w Warszawie, a nagrody przyznano w kilku kategoriach, w tym prac naukowych, popularnonaukowych oraz debiutów.
Uroczystość wręczenia nagród
Podczas ceremonii redaktor naczelny „Polityki” Jerzy Baczyński podkreślił znaczenie Mariana Turskiego dla polskiego dziennikarstwa, mówiąc: „Straciliśmy w tym roku naszego wielkiego przyjaciela, twórcę tej nagrody i przewodniczącego kapituły od 1959 r.” Uroczystość rozpoczęła się od pożegnania z Turskim, którego twarz znalazła się na nowym logo nagrody.
Laureaci nagród
W kategorii prac naukowych zwyciężyli Rafał Wnuk i Sławomir Poleszak za książkę „Niezłomni czy realiści? Polskie podziemie antykomunistyczne bez patosu”. Prof. Marcin Zaremba zaznaczył, że autorzy „nie walczą z mitem, wykonują dobrą historyczną robotę”. W kategorii prac popularnonaukowych nagrodę otrzymała Aneta Prymaka-Oniszk za książkę „Kamienie musiały polecieć. Wymazywana przeszłość Podlasia”.
Debiuty i inne kategorie
Justyna Majewska została uhonorowana za debiut w pracach naukowych i popularnonaukowych za książkę „Mury i szczeliny. Przestrzenie getta warszawskiego”. W kategorii pamiętników nagrodę przyznano rozmowie z Krystyną Budnicką „Ocalałam”, autorstwa Rafała Kotomskiego i ks. Grzegorza Michalczyka.
Nagrody specjalne i fundusz
Nagrodę specjalną otrzymał „Polski Słownik Biograficzny”, który istnieje już 90 lat. Prof. Wiesław Władyka wyraził nadzieję na stałe finansowanie tego projektu. Warto również wspomnieć o Funduszu Nieobojętnych im. Mariana Turskiego, który ma na celu wspieranie organizacji przeciwdziałających dyskryminacji i nietolerancji.