Nabór na profesora równości płci w matematyce w Bielefeld

  • Uniwersytet Nauk Stosowanych w Bielefeld ogłosił nabór na stanowisko profesora "równości płci w matematyce stosowanej".
  • Stanowisko jest finansowane przez Ministerstwo Kultury Nadrenii Północnej-Westfalii w kwocie 450 000 euro.
  • Celem nowego stanowiska jest opracowanie metod redukujących uprzedzenia płciowe w algorytmach.
  • Kandydaci muszą posiadać doktorat z matematyki lub informatyki oraz doświadczenie w zakresie różnorodności i płci.
  • To nie pierwsza profesura genderowa na uczelni; wcześniej utworzono gościną profesurę genderową na Wydziale Matematyki.

Uniwersytet Nauk Stosowanych w Bielefeld ogłosił nabór na stanowisko profesora „równości płci w matematyce stosowanej”, co ma na celu zwiększenie zainteresowania dziewcząt i kobiet przedmiotami STEM. Stanowisko jest finansowane przez Ministerstwo Kultury Nadrenii Północnej-Westfalii.

Nowe stanowisko na uniwersytecie

Stanowisko profesora „równości płci w matematyce stosowanej” rozpocznie się 1 września i jest stałe od samego początku. Finansowanie wynosi 450 000 euro, co zostało potwierdzone w komunikacie prasowym uniwersytetu.

Cele nowego stanowiska

W komunikacie prasowym wyjaśniono, że celem nowo utworzonego stanowiska jest opracowanie metod matematycznych, które mogą rozpoznawać i redukować uprzedzenia ze względu na płeć w algorytmach. Prezydent uniwersytetu, Ingeborg Schramm-Wölk, podkreśliła potrzebę „metod naukowych”, aby sztuczna inteligencja nie przyczyniała się do konsolidacji tradycyjnych koncepcji płci.

Wymagania dla kandydatów

Kandydaci na to stanowisko muszą posiadać rozprawę doktorską z matematyki lub informatyki. Oprócz tego wymagane są „kompetencje w zakresie różnorodności i płci” oraz „rozległe doświadczenie” w stosowaniu metod „równości płci” w biznesie.

Historia profesur genderowych

To nie jest pierwsza profesura genderowa na uniwersytecie. Trzy lata temu na Wydziale Matematyki utworzono osobną „gościną profesurę genderową”, mającą na celu zmianę „głównie męskiego wizerunku” matematyki.

Źródło: unser-mitteleuropa
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments