- Uniwersytet Nauk Stosowanych w Bielefeld ogłosił nabór na stanowisko profesora "równości płci w matematyce stosowanej".
- Stanowisko jest finansowane przez Ministerstwo Kultury Nadrenii Północnej-Westfalii w kwocie 450 000 euro.
- Celem nowego stanowiska jest opracowanie metod redukujących uprzedzenia płciowe w algorytmach.
- Kandydaci muszą posiadać doktorat z matematyki lub informatyki oraz doświadczenie w zakresie różnorodności i płci.
- To nie pierwsza profesura genderowa na uczelni; wcześniej utworzono gościną profesurę genderową na Wydziale Matematyki.
Uniwersytet Nauk Stosowanych w Bielefeld ogłosił nabór na stanowisko profesora „równości płci w matematyce stosowanej”, co ma na celu zwiększenie zainteresowania dziewcząt i kobiet przedmiotami STEM. Stanowisko jest finansowane przez Ministerstwo Kultury Nadrenii Północnej-Westfalii.
Nowe stanowisko na uniwersytecie
Stanowisko profesora „równości płci w matematyce stosowanej” rozpocznie się 1 września i jest stałe od samego początku. Finansowanie wynosi 450 000 euro, co zostało potwierdzone w komunikacie prasowym uniwersytetu.
Cele nowego stanowiska
W komunikacie prasowym wyjaśniono, że celem nowo utworzonego stanowiska jest opracowanie metod matematycznych, które mogą rozpoznawać i redukować uprzedzenia ze względu na płeć w algorytmach. Prezydent uniwersytetu, Ingeborg Schramm-Wölk, podkreśliła potrzebę „metod naukowych”, aby sztuczna inteligencja nie przyczyniała się do konsolidacji tradycyjnych koncepcji płci.
Wymagania dla kandydatów
Kandydaci na to stanowisko muszą posiadać rozprawę doktorską z matematyki lub informatyki. Oprócz tego wymagane są „kompetencje w zakresie różnorodności i płci” oraz „rozległe doświadczenie” w stosowaniu metod „równości płci” w biznesie.
Historia profesur genderowych
To nie jest pierwsza profesura genderowa na uniwersytecie. Trzy lata temu na Wydziale Matematyki utworzono osobną „gościną profesurę genderową”, mającą na celu zmianę „głównie męskiego wizerunku” matematyki.