Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) zlecił ponowne rozpatrzenie zastrzeżeń Izraela dotyczących jurysdykcji sądu w sprawie nakazów aresztowania premiera Benjamina Netanjahu oraz byłego ministra obrony Joawa Gallanta. Decyzja została ogłoszona w czwartek, a nakazy aresztowania wydano w listopadzie ubiegłego roku w związku z rzekomymi zbrodniami wojennymi podczas kampanii wojskowej Izraela w Gazie.
Nowe rozważania w MTK
Apelacyjna Izba MTK stwierdziła, że niższa izba popełniła „błąd prawny”, nie uwzględniając odpowiednio argumentów Izraela. Sprawa została przekazana do ponownego rozpatrzenia, co nie unieważnia istniejących nakazów, ale wymaga od izby przedprocesowej ponownej oceny zastrzeżeń dotyczących jurysdykcji.
Izrael broni swojej pozycji
Izraelscy urzędnicy przyjęli decyzję Apelacyjnej Izby z zadowoleniem, jednak skrytykowali ją za brak natychmiastowego zawieszenia nakazów aresztowania. Minister spraw zagranicznych Gideon Saar oświadczył na platformie X, że nakazy zostały wydane niezgodnie z prawem i są „nieważne”.
Krytyka ze strony izraelskich przedstawicieli
Ambasador Izraela przy ONZ, Danny Danon, oskarżył MTK o działanie jako „narzędzie polityczne służące wrogom Izraela”. Podkreślił, że decyzja o ponownym rozpatrzeniu kwestii jurysdykcji ujawnia brak legitymacji za politycznymi nakazami aresztowania.
Reakcja prokuratury MTK
Biuro prokuratora MTK uznało orzeczenie Apelacyjnej Izby i obecnie przegląda decyzję, chociaż harmonogram ponownego rozpatrzenia nie został określony. Warto również zauważyć, że sąd wydał nakaz aresztowania dla dowódcy militarnego Hamasu, Mohammeda Deifa, za rzekome zbrodnie wojenne, który został wycofany w lutym 2025 roku po potwierdzeniu jego śmierci.