We wtorek, 29 kwietnia, Axiom Space ogłosiło, że start misji Ax-4 na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) zaplanowano na 29 maja o godzinie 19.03 czasu polskiego. Czteroosobowa załoga misji składa się z astronautów z różnych krajów, w tym z Polski.
- Start misji Ax-4 na ISS zaplanowano na 29 maja o godzinie 19.03 czasu polskiego.
- Załoga misji składa się z czterech astronautów z USA, Indii, Polski i Węgier.
- Astronauci spędzą na ISS około 14 dni, realizując eksperymenty naukowe w mikrograwitacji.
- W ramach misji Ax-4 odbędzie się pierwsza polska misja technologiczno-naukowa IGNIS, z 13 eksperymentami.
- Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski zabierze ze sobą innowacyjny spektroskop bliskiej podczerwieni stworzony przez firmę z Lublina.
Międzynarodowa załoga Ax-4
W skład załogi Ax-4 wchodzą: Peggy Whitson (dowódca, USA), Shubhanshu Shukla (pilot, Indie), Sławosz Uznański-Wiśniewski (specjalista misji, Polska) oraz Tibor Kapu (specjalista misji, Węgry). Astronauci polecą na ISS statkiem Dragon, wyniesionym przez rakietę SpaceX Falcon 9 z Centrum Kosmicznego im. Johna F. Kennedy’ego na Florydzie.
Eksperymenty w mikrograwitacji
Załoga spędzi na ISS około 14 dni, podczas których zrealizuje eksperymenty naukowe oraz testy nowych technologii w warunkach mikrograwitacji. To ważny krok w badaniach kosmicznych, który może przyczynić się do rozwoju nauki i technologii.
Pierwsza polska misja IGNIS
W ramach misji Ax-4 odbędzie się również pierwsza polska misja technologiczno-naukowa IGNIS. Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadzi 13 eksperymentów opracowanych przez polskie firmy i uczelnie wyższe. Badania obejmą różnorodne tematy, w tym zdrowie astronautów, mikrobiom oraz nowe materiały i technologie, w tym wykorzystanie sztucznej inteligencji.
Innowacyjne urządzenie z Lublina
Drugi Polak w kosmosie zabierze ze sobą funkcjonalny spektroskop bliskiej podczerwieni. O działaniu tego urządzenia mówił dr Dariusz Zapała z lubelskiej firmy Cortivision, która stworzyła innowacyjny hełm. Urządzenie umożliwia monitorowanie zapotrzebowania na tlen różnych części mózgu. „Gdy jakiś obszar mózgu pracuje bardziej intensywnie, to jego zapotrzebowanie na tlen wzrasta” – wyjaśniał Zapała. Technologia ta ma różne zastosowania, od naukowych po praktyczne w medycynie.
Więcej informacji
Więcej o misji IGNIS i innych polskich eksperymentach można znaleźć na stronie plinspace.pl. Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną, to kolejny krok w kierunku rozwoju polskiej nauki i technologii w przestrzeni kosmicznej.