Ministerstwo Zdrowia w sprawie mobilnych przychodni

Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało na petycję w sprawie uruchomienia mobilnych przychodni, wskazując, że decyzja w tej kwestii należy do podmiotów leczniczych. Petycja wpłynęła na początku roku, a jej autorka postulowała zwiększenie jakości usług medycznych w gminach przez mobilne ośrodki zdrowia oraz laboratoria.

Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia

W odpowiedzi na petycję, Dominika Janiszewska-Kajka, zastępczyni dyrektora Departamentu Lecznictwa w Ministerstwie Zdrowia, zaznaczyła, że resort nie rozpatrzył petycji. Powód to obowiązujące przepisy ustawy o działalności leczniczej, które już umożliwiają udzielanie ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych w pojazdach.

Przepisy dotyczące mobilnych ośrodków

Ustawa, na którą powołuje się ministerstwo, stanowi, że ambulatoryjne świadczenia zdrowotne mogą być udzielane w odpowiednio przystosowanych pojazdach. Zgodnie z artykułem 10, świadczenia te obejmują zarówno podstawową, jak i specjalistyczną opiekę zdrowotną oraz rehabilitację, które nie wymagają stacjonarnego leczenia.

Wymogi dla podmiotów leczniczych

Podmioty lecznicze, które chcą świadczyć usługi w mobilnych ośrodkach, muszą spełniać określone warunki. Wymagane jest m.in. posiadanie odpowiedniego wyposażenia medycznego oraz zapewnienie wykwalifikowanego personelu medycznego. Dodatkowo, muszą zawrzeć umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w zakresie określonym w przepisach.

Decyzje w rękach podmiotów

Janiszewska-Kajka podkreśliła, że minister zdrowia nie ma kompetencji do tworzenia mobilnych ośrodków zdrowia. „Utworzenie i określenie zasad organizacyjnych ich funkcjonowania pozostaje w wyłącznej kompetencji podmiotów leczniczych i jest uzależnione od indywidualnej decyzji każdego z tych podmiotów” – dodała.

Źródło: rynekzdrowia.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Zostań naszym fanem!

Pomóż nam się rozwijać! Polub nas na Facebooku! i śledź nas na X!