Ministerstwo tworzy serwis do walki z dezinformacją klimatyczną

  • Ministerstwo klimatu planuje stworzenie serwisu do walki z dezinformacją klimatyczną.
  • Brakowało dotychczas otwartej dyskusji między krajami na temat dezinformacji klimatycznej.
  • Minister Hennig-Kloska podkreśliła potrzebę międzynarodowej współpracy w walce z dezinformacją.
  • Walka z dezinformacją wymaga poprawy komunikacji instytucji unijnych z obywatelami.
  • Omówiono również Europejski Plan Adaptacji do Zmian Klimatu oraz potrzebę wymiany informacji.

Ministerstwo klimatu i środowiska ogłosiło plany stworzenia serwisu poświęconego walce z dezinformacją klimatyczną, co zostało zaprezentowane przez minister Paulinę Hennig-Kloskę podczas wtorkowego spotkania ministrów środowiska i klimatu w Warszawie.

Dezinformacja klimatyczna w centrum uwagi

Minister Hennig-Kloska podkreśliła, że dotychczas brakowało otwartej dyskusji między krajami członkowskimi na temat dezinformacji klimatycznej oraz sposobów walki z nią. „Dzisiejsza dyskusja dopiero otworzyła temat na poziomie Rady Europejskiej” – zaznaczyła.

Potrzeba współpracy międzynarodowej

Minister zauważyła, że żadne państwo nie jest w stanie samodzielnie walczyć z dezinformacją. Wskazała na konieczność współpracy zarówno między krajami, jak i z prywatnymi platformami, aby eliminować tzw. fake newsy. „Szacujemy, że kilkanaście procent z tych środków jest przeznaczane na dezinformację klimatyczną” – dodała, odnosząc się do działań dezinformacyjnych Rosji, które według szacunków wynoszą 2 miliardy dolarów rocznie.

Nowe technologie w walce z dezinformacją

Hennig-Kloska podkreśliła, że kluczowym czynnikiem w walce z dezinformacją klimatyczną jest czas oraz poprawa komunikacji instytucji unijnych z obywatelami. Ministerstwo pracuje nad serwisem, który ma być źródłem informacji dla obywateli, umożliwiającym szybką weryfikację wiedzy na temat zmian klimatycznych.

Wykorzystanie zielonych technologii

Podczas spotkania omawiano również kwestie związane z wykorzystaniem zielonych technologii oraz działań adaptacyjnych do zmian klimatu. „Niewątpliwie potrzebujemy wymiany informacji i dostępności do nowych technologii w procesie transformacji klimatycznej” – zaznaczyła minister.

Europejski Plan Adaptacji do Zmian Klimatu

Dyskusja dotyczyła także założeń projektowanego przez Komisję Europejską Europejskiego Planu Adaptacji do Zmian Klimatu. Hennig-Kloska podkreśliła, że „wymiana doświadczeń i stanowisk państw będzie dobrym wkładem do tego planu”.

Źródło: nettg
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments