Minimalne wynagrodzenie: kontrowersje i opóźnienia reform 2026

Rząd intensywnie pracuje nad nowym projektem ustawy dotyczącej minimalnego wynagrodzenia, jednak wiele wskazuje na to, że planowane zmiany nie wejdą w życie zgodnie z pierwotnym harmonogramem, tj. 1 stycznia 2026 roku.

Projekty zmian w wynagrodzeniach

Zgodnie z dotychczasowymi założeniami, płaca minimalna miała być zrównana z wynagrodzeniem zasadniczym. W ramach procedowanego projektu ustawy, najniższa krajowa miała być powiązana z prognozowanym przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej. Nowe przepisy miały zacząć obowiązywać od początku 2026 roku.

Cel zmian

Warto zaznaczyć, że wprowadzenie tych zmian miało na celu m.in. dostosowanie polskiego porządku prawnego do regulacji zawartych w dyrektywie UE dotyczącej adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej.

Propozycje Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zasugerowało, że minimalne wynagrodzenie za pracę powinno stanowić płacę zasadniczą. W efekcie z minimalnego wynagrodzenia miałyby zostać wyłączone różnego rodzaju premie i nagrody. Jednak ta propozycja spotkała się z krytyką ze strony innych ministerstw.

Aktualne zmiany w przepisach

W najnowszej wersji projektu nie przewidziano ustanowienia minimalnego wynagrodzenia jako płacy zasadniczej, ale planowane jest etapowe wyłączanie poszczególnych składników z zakresu najniższej krajowej. Obecnie do wynagrodzenia minimalnego nie wlicza się:

  • premii
  • nagrody

Obliczanie minimalnego wynagrodzenia

Po wejściu w życie projektowanych przepisów, przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika nie będą uwzględniane wymienione wcześniej składniki. Jak wskazano w projekcie ustawy, aktualizacja minimalnego wynagrodzenia ma następować co najmniej raz na cztery lata, uwzględniając następujące kryteria:

  • siłę nabywczą minimalnego wynagrodzenia, z uwzględnieniem kosztów utrzymania
  • ogólny poziom wynagrodzeń i ich rozkład
  • stopę wzrostu wynagrodzeń
  • długoterminowe krajowe poziomy produktywności i ich zmiany
  • relację minimalnego wynagrodzenia do przeciętnego wynagrodzenia

Referencyjna wartość wynagrodzenia

Rząd przyjął, że do corocznej oceny wysokości minimalnego wynagrodzenia zostanie ustalona orientacyjna wartość referencyjna na poziomie 55 proc. prognozowanej wysokości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

Wpływ na pracodawców i pracowników

W projekcie ustawy przewidziano również inne zmiany, które szczególnie odczują pracodawcy. Jak zauważa Infor.pl, pracownicy otrzymujący wynagrodzenia zasadnicze poniżej pensji minimalnej z powodu przyznawanych premii i nagród, mogą nie doczekać się zapowiadanych podwyżek z dniem 1 stycznia 2026 roku.

Źródło: rynekzdrowia.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments