Meksyk odrzuca propozycję Trumpa o wojska.

Prezydent Meksyku Claudia Sheinbaum ogłosiła 3 maja 2025 roku, że odrzuciła propozycję Donalda Trumpa o przysłaniu amerykańskich wojsk do Meksyku w celu walki z kartelami narkotykowymi. Biały Dom uznał meksykańskie gangi narkotykowe za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

  • Prezydent Meksyku Claudia Sheinbaum odrzuciła propozycję Donalda Trumpa o przysłaniu amerykańskich wojsk do Meksyku.
  • Sheinbaum podkreśliła, że nie można naruszać suwerenności Meksyku, odmawiając obecności amerykańskiej armii na swoim terytorium.
  • Administracja Trumpa wywierała naciski na Meksyk w celu zgody na przysłanie amerykańskich sił w walce z kartelami narkotykowymi.
  • W ciągu ostatnich 20 lat w Meksyku zginęło ponad 450 tys. ludzi w wyniku przemocy związanej z gangami narkotykowymi.
  • Sheinbaum zaproponowała współpracę i wymianę informacji oraz apelowała o zakończenie przemytu broni do Meksyku.

Odrzucenie propozycji Trumpa

Sheinbaum poinformowała, że w rozmowie telefonicznej z Trumpem wyjaśniła, iż nie można naruszać suwerenności Meksyku. „Odpowiedziałam 'nie panie prezydencie, nie można naruszać suwerenności terytorium, nigdy nie zaakceptujemy obecności amerykańskiej armii na naszym terytorium'” – mówiła.

Presja ze strony USA

Według „Wall Street Journal”, administracja Trumpa wywierała na Meksyk naciski, aby zgodził się na przysłanie amerykańskich sił. Sheinbaum zaproponowała jednak współpracę i wymianę informacji, a także zaapelowała do Waszyngtonu o zakończenie przemytu broni, która trafia w ręce karteli.

Przemoc w Meksyku

AFP przypomina, że w ciągu ostatnich 20 lat w wyniku przemocy związanej z gangami narkotykowymi w Meksyku zginęło ponad 450 tys. ludzi. W początkach kwietnia telewizja NBC News informowała, że administracja Trumpa rozważała przeprowadzenie ataków dronów na kartele w Meksyku.

Reakcja Sheinbaum na działania USA

Sheinbaum kategorycznie odrzuciła wszelkie jednostronne działania armii USA w Meksyku, podkreślając, że takie operacje „niczego nie rozwiążą”. NBC News donosiło, że Biały Dom nie wykluczył jednostronnego działania USA bez zgody meksykańskiego rządu.

Wzrost działań wywiadowczych

Na razie, za zgodą meksykańskich władz, wojsko USA i CIA zwiększyły liczbę lotów obserwacyjnych nad Meksykiem, aby zbierać informacje wywiadowcze dotyczące karteli narkotykowych, które Biały Dom uznał za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Źródło: polsatnews.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments