- W 2025 roku do matury z języka polskiego przystąpi około 275 tys. uczniów.
- Egzaminy pisemne rozpoczną się 5 maja i potrwają do 22 maja 2025 roku.
- Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym.
- Dyrektor CKE zaleca, aby w odpowiedziach unikać bezpośredniego cytowania i formułować je własnymi słowami.
- Ważne jest, aby w uzasadnieniu odwołać się do obu tekstów w zadaniach wymagających porównania.
W 2025 roku do matury z języka polskiego przystąpi około 275 tys. uczniów, a egzaminy pisemne rozpoczną się 5 maja i potrwają do 22 maja.
Terminy egzaminów
Egzaminy maturalne z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczną się 5 maja 2025 roku i potrwają do 22 maja 2025 roku. Maturzyści będą mieli obowiązek przystąpienia do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym, w tym do egzaminu z języka polskiego.
Wskazówki dla maturzystów
Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej udzielił kilku rad maturzystom. Zwrócił uwagę, że przed przystąpieniem do rozwiązywania zadań w teście „Język polski w użyciu”, warto skupić się na wyodrębnieniu najważniejszych informacji z każdego tekstu nieliterackiego. „W odpowiedziach unikaj bezpośredniego cytowania – staraj się formułować je własnymi słowami, aby pokazać, że naprawdę rozumiesz treść” – podkreślił dyrektor CKE.
Ważne aspekty testu
W części testowej z języka polskiego szczególną uwagę należy zwrócić na zadania, które wymagają odwołania się do dwóch tekstów. „Pamiętaj, aby w swoim uzasadnieniu wyraźnie nawiązać do obu – to bardzo istotne dla poprawności odpowiedzi” – dodał dyrektor. Ponadto, zalecił, aby maturzyści upewnili się, że wszystkie słowa użyte w temacie wypracowania są zrozumiałe. „Jeżeli nie rozumiesz, to wybierz inny temat” – przypomniał.
Początek egzaminu
Początek egzaminu z języka polskiego zaplanowano na poniedziałek o godzinie 9.