- W poniedziałek rozpoczęły się matury, w których uczestniczy około 275 tys. absolwentów.
- Nowe zasady egzaminacyjne wprowadzają zmiany w podstawie programowej oraz dopuszczają urządzenia do monitorowania stanu zdrowia.
- W pierwszym dniu matur pojawiły się nieprawidłowości związane z wyciekami arkuszy egzaminacyjnych.
- Maturzyści muszą przystąpić do trzech obowiązkowych egzaminów pisemnych oraz jednego ustnego.
- Wyniki matur zostaną ogłoszone 8 lipca, a abiturienci będą mogli składać odwołania w przypadku wątpliwości.
W poniedziałek rozpoczęły się matury, w których uczestniczy około 275 tys. tegorocznych absolwentów liceów, techników oraz szkół branżowych II stopnia, a także abiturienci z wcześniejszych roczników.
Rozpoczęcie matur
Matury rozpoczęły się pisemnym egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym. W tym roku do egzaminów przystępują także abiturienci, którzy wcześniej nie zdali matury lub chcą poprawić swoje wyniki. Wśród zdających są również 706 obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2022 roku.
Nowe zasady egzaminacyjne
Tegoroczni maturzyści są pierwszym rocznikiem, który zdaje egzaminy na podstawie nowej podstawy programowej, a nie na podstawie wymagań wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19. Obecnie obowiązująca podstawa programowa została zmniejszona o 20 proc. Wprowadzono również zmiany dotyczące urządzeń elektronicznych; maturzyści chorujący przewlekle mogą wnosić na salę urządzenia do monitorowania stanu zdrowia.
Przewidywania nauczycieli
Nauczyciele matematyki wskazują, że na maturze mogą pojawić się zadania dotyczące nierówności kwadratowych, geometrii oraz działań na potęgach. Maturzyści mają największe trudności z trygonometrią, co również może być przedmiotem pytań.
Nieprawidłowości podczas egzaminów
W pierwszym dniu matur na portalach społecznościowych zaczęły krążyć zdjęcia fragmentów arkuszy egzaminacyjnych. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE) potwierdził, że takie zdjęcia się pojawiły i zapowiedział zgłoszenie sprawy na policję.
Obowiązkowe egzaminy
Maturzyści muszą przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym oraz do jednego egzaminu ustnego. Dodatkowo, abiturienci ze szkół mniejszości narodowych mają obowiązek zdawania egzaminu ustnego z języka ojczystego. Wszyscy muszą również przystąpić do jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym.
Terminy egzaminów
Egzaminy pisemne odbywają się o godzinie 9.00 i 14.00, a czas ich trwania zależy od przedmiotu. Na przykład, egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym trwa 240 minut. Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych.
Sesja dodatkowa i poprawkowa
Abiturienci, którzy nie przystąpią do egzaminów z przyczyn losowych lub zdrowotnych, mogą zdawać je w sesji dodatkowej, która odbędzie się w dniach 3-17 czerwca. Sesja egzaminów poprawkowych zaplanowana jest na 19-20 sierpnia.
Wyniki matur
Wyniki tegorocznych matur zostaną ogłoszone 8 lipca, a maturzyści tego dnia poznają swoje indywidualne wyniki oraz otrzymają świadectwa maturalne. W przypadku wątpliwości co do ocen, maturzyści mają prawo do odwołań i wglądu w swoje prace.