- Maturzysta zakłócający egzamin może stracić możliwość przystąpienia do sesji poprawkowej.
- Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego ma prawo unieważnić egzamin w przypadku zakłócenia jego przebiegu.
- Unieważnienie egzaminu może nastąpić w przypadku zaginięcia lub zniszczenia prac egzaminacyjnych.
- Maturzysta nie może przystąpić do sesji poprawkowej w roku unieważnienia egzaminu.
- Terminy ponownego przystąpienia do egzaminu ustala dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Maturzysta, który zakłóca przebieg egzaminu maturalnego, może stracić możliwość przystąpienia do sesji poprawkowej w tym samym roku, a unieważnienie egzaminu może nastąpić w przypadku zaginięcia lub zniszczenia prac egzaminacyjnych.
Zakłócenie egzaminu
W przypadku, gdy maturzysta zakłóca prawidłowy przebieg egzaminu, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego ma prawo unieważnić egzamin maturalny z przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej. Tego rodzaju działania mogą utrudniać pracę pozostałym uczniom.
Unieważnienie egzaminu
Egzamin maturalny z danego przedmiotu zostanie unieważniony również w sytuacji zaginięcia lub zniszczenia prac egzaminacyjnych. W takim przypadku, jak informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE), „dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej, w porozumieniu z dyrektorem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, unieważnia egzamin maturalny danego absolwenta i zarządza jego ponowne przeprowadzenie”.
Terminy przystąpienia do egzaminu
W sytuacji unieważnienia egzaminu, maturzysta nie będzie mógł przystąpić do sesji poprawkowej w tym samym roku. CKE zaznacza, że ustaleniem terminu ponownego przystąpienia do egzaminu zajmuje się dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.