Matka i syn z Belgii zginęli w wyniku gwałtownych powodzi, które nawiedziły starożytne miasto Petra w Jordanii. Incydent miał miejsce podczas wyjazdu turystycznego, kiedy to władze ewakuowały setki osób z zagrożonych obszarów. Woda z gór spłynęła do słynnego wąwozu, a służby ratunkowe odnalazły ciała ofiar w poniedziałek, dzień po tym, jak zgłoszono ich zaginięcie.
- Matka i syn z Belgii zginęli w wyniku gwałtownych powodzi w Jordanii podczas wyjazdu turystycznego.
- W wyniku powodzi ewakuowano setki osób, a służby ratunkowe odnalazły ciała ofiar dzień po ich zaginięciu.
- Rodzina była częścią grupy 18 osób na przygodowej wycieczce w Wadi al-Nakhil, z której przeżyły tylko dwójka dzieci.
- Akcja ratunkowa została wstrzymana z powodu niebezpiecznych warunków pogodowych, a wznowiona po odkryciu tragicznych losów rodziny.
- Jordania często zmaga się z gwałtownymi powodziami, a w 2018 roku w podobnych katastrofach zginęło ponad 30 osób.
Tragiczne wydarzenia w Petrze
W wyniku gwałtownych opadów deszczu, które spowodowały powodzie, zginęli turyści, w tym matka i jej syn. Rodzina była częścią grupy 18 osób biorących udział w przygodowej wycieczce w Wadi al-Nakhil. W niedzielę wieczorem odnaleziono dwójkę ich dzieci, które przeżyły. W sumie czternastu innych turystów, wszyscy z Czech, zostało uratowanych w tym samym czasie.
Akcja ratunkowa i trudne warunki
Akcja ratunkowa została wstrzymana o godzinie 2:00 w nocy z powodu niebezpiecznych warunków pogodowych, a wznowiona została w poniedziałek, kiedy odkryto tragiczne losy belgijskiej rodziny. Miejscowy urzędnik poinformował, że grupa została porwana przez błyskawiczne powodzie, które spłynęły z gór.
Historia powodzi w Jordanii
Jordania często zmaga się z gwałtownymi powodziami, gdy intensywne opady deszczu przepełniają suche doliny. W 2018 roku w wyniku dwóch oddzielnych katastrof powodziowych w Petrze oraz na wybrzeżu Morza Martwego zginęło ponad 30 osób. W jednym z incydentów szkolny autobus z 37 uczniami i siedmioma pracownikami został porwany przez wodę, a większość ofiar stanowiły dzieci poniżej 14 roku życia.
Przemiany w krajobrazie
Intensywne opady deszczu, które rozpoczęły się w tym sezonie, przekształciły suche doliny wokół Petry w rzeki, w tym wąski korytarz Siq, który prowadzi do tego unikalnego miejsca dziedzictwa. W mediach społecznościowych pojawiły się dramatyczne nagrania pokazujące przerażonych turystów uciekających na wyższe tereny, gdy woda spływała z otaczających skał.
Petra – skarb archeologiczny
Petra jest uważana za jedno z najważniejszych miejsc archeologicznych na świecie, gdzie budowle zostały wykute w różowym piaskowcu. Ludzie zaczęli rzeźbić w górach 7000 lat temu, kiedy osiedli tam nomadyczni Arabowie zwani Nabatejczykami. Najsłynniejsza struktura, Al-Khazneh, została stworzona w I wieku n.e., kiedy populacja Petry osiągnęła szczyt, wynosząc około 20 000 mieszkańców.