Małe OZE w 2024 r. wyprodukowały 18% więcej energii

  • W 2024 roku małe OZE w Polsce wyprodukowały 4,8 TWh energii elektrycznej.
  • Wzrost mocy instalacji OZE wyniósł ponad 24 proc. w porównaniu do 2023 roku.
  • Dominują elektrownie słoneczne, stanowiące ponad 82 proc. małych instalacji OZE.
  • Liczba wytwórców energii wzrosła z 3 025 do 3 761 w 2024 roku.
  • Sprzedaż energii z małych OZE spadła do 71 proc. w porównaniu do 2023 roku.

W 2024 roku małe odnawialne źródła energii (OZE) w Polsce wyprodukowały 4,8 TWh energii elektrycznej, co stanowi wzrost o 18 proc. w porównaniu do roku 2023. Z danych zawartych w raporcie Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że mimo zwiększonej produkcji, wytwórcy sprzedali mniej energii z tych instalacji niż w roku poprzednim. Wzrost mocy małych instalacji OZE wyniósł ponad 24 proc., co świadczy o rosnącym zainteresowaniu tym sektorem.

Wzrost produkcji energii

Według raportu URE, w 2024 roku moc małych instalacji OZE wzrosła znacząco, osiągając ponad 5 GW, w porównaniu do ponad 4 GW w roku 2023. Wytwórcy energii z małych instalacji OZE, których moc wynosi od 50 kW do 1 MW, wyprodukowali niemal 4,8 TWh energii elektrycznej. W 2023 roku ta wartość wynosiła nieco ponad 4 TWh. „Rok 2024 był więc kolejnym, w którym można było zaobserwować rzeczywisty wzrost, rok do roku, nowopowstających inwestycji w obszarze MIOZE” – zaznaczył prezes URE.

Zmiany w sprzedaży energii

W 2024 roku wytwórcy sprzedali sprzedawcom zobowiązanym nieco ponad 71 proc. wytworzonej energii, co odpowiada ponad 3,4 TWh. Pozostałe 29 proc. energii zostało zużyte przez samych wytwórców lub sprzedane innym sprzedawcom. Warto zauważyć, że w 2023 roku do sprzedawców zobowiązanych trafiło ponad 80 proc. energii wytworzonej w małych instalacjach. „Z powyższych danych wynika, że w ubiegłym roku przyrost liczby wytwórców wpisanych do rejestru, liczby oraz mocy ich instalacji miał, w każdej z tych pozycji, podobną dynamikę wzrostu – ponad 24 proc.” – podkreślił URE.

Wzrost liczby wytwórców

W 2024 roku liczba wytwórców energii wpisanych do rejestru wzrosła z 3 025 do 3 761, a liczba posiadanych przez nich instalacji zwiększyła się z 5 620 do 6 977. To oznacza, że sektor małych OZE zyskuje na znaczeniu, a zainteresowanie inwestycjami w tej dziedzinie rośnie. „Wytwarzanie energii elektrycznej w małej instalacji odnawialnego źródła energii nie wymaga koncesji, konieczny jest natomiast wpis do rejestru prowadzonego przez prezesa URE” – przypomniał regulator.

Dominacja energii słonecznej

Urząd Regulacji Energetyki zwrócił uwagę, że ponad 82 proc. małych instalacji OZE w Polsce to elektrownie wykorzystujące energię słoneczną. „Dane na koniec 2024 r. pokazują, że zwiększyły one nieco przewagę nad innymi źródłami – w 2023 r. stanowiły ponad 78 proc. wszystkich MIOZE” – wskazał regulator. Instalacje fotowoltaiczne odpowiadają również za większość zainstalowanej mocy MIOZE (88 proc.) oraz wyprodukowanej przez instalacje tego typu energii (ponad 76 proc.).

Inne źródła energii

Na drugiej pozycji, zarówno pod względem liczby instalacji, ich mocy zainstalowanej, jak i wolumenu wyprodukowanej energii, znalazły się elektrownie wiatrowe. Kolejne miejsca zajmują elektrownie wodne i biogazowe. Mimo wzrostu liczby i mocy hydroelektrowni oraz biogazowni, wyprodukowały one nieco mniej energii niż w 2023 roku. Wzrost sektora OZE w Polsce jest zatem zróżnicowany, z dominującą rolą energii słonecznej, ale również z rosnącym znaczeniem innych źródeł.

Źródło: nettg
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments