Majstrują przy nieśmiertelności? Noblista ostrzega przed skutkami postępu

  • Książka "Dlaczego umieramy" bada zjawisko starzenia się i długowieczności.
  • Miliarderzy technologiczni poszukują sposobów na opóźnienie procesu starzenia.
  • Ramakrishnan wskazuje na determinację miliarderów w dążeniu do nieśmiertelności.
  • Starzenie się jest naturalnym zjawiskiem, które wiąże się z gorszym funkcjonowaniem narządów.
  • Książka stanowi ważny głos w dyskusji na temat wyzwań związanych z długowiecznością.

W książce „Dlaczego umieramy” noblista Venki Ramakrishnan analizuje zjawisko starzenia się oraz długowieczności, wskazując na rosnące zainteresowanie tym tematem wśród miliarderów technologicznych, którzy poszukują sposobów na opóźnienie procesu starzenia.

Wzrost zainteresowania długowiecznością

Badania nad starzeniem się zyskały na znaczeniu, co zauważa Venki Ramakrishnan, który podkreśla, że za tym trendem stoją ogromne pieniądze. „Wielu z nich dorobiło się majątku na informatyce, a ponieważ umieli pisać programy do przeprowadzania szybkich transakcji finansowych lub wymiany różnego rodzaju informacji, uważają, że starzenie się jest tylko jednym z wielu problemów inżynieryjnych, które można rozwiązać poprzez zhakowanie kodu życia” – pisze naukowiec.

Determinacja miliarderów

Wielu miliarderów z Kalifornii, szczególnie z branży technologicznej, wykazuje szczególną determinację w dążeniu do nieśmiertelności. „Ci entuzjastyczni miliarderzy to w większości mężczyźni w średnim wieku, którzy dorobili się majątku w bardzo młodym wieku, lubią swój styl życia i nie chcą, żeby impreza się skończyła” – zauważa Ramakrishnan.

Możliwości cofnięcia zegara biologicznego

Ramakrishnan zwraca uwagę na złożoność problemu starzenia się i długowieczności, wskazując na to, że „idea naszego realnego cofnięcia zegara biologicznego, a nie tylko opóźnienia procesu starzenia, wydaje się wręcz niedorzeczna”. Jednakże, jak dodaje, „czy zegar biologiczny może się cofnąć? Tak, i zdarzyło się to każdemu z nas: w chwili poczęcia zegar starzenia jest resetowany do zera”.

Wyzwania związane z długowiecznością

Naukowiec podkreśla, że starzenie się jest zjawiskiem naturalnym, które wiąże się z gorszym funkcjonowaniem narządów. „Wiele wskazuje na to, że natura nie zadbała o naszą starość, bo jej nie przewidziała” – mówi Ramakrishnan. Zauważa również, że „od nieśmiertelności dzielą nas zapewne lata świetlne”.

Podsumowanie

Książka „Dlaczego umieramy” stanowi ważny głos w dyskusji na temat starzenia się i długowieczności. Ramakrishnan, w przystępny sposób, objaśnia złożoność tego problemu oraz wyzwania, przed którymi stają współczesne społeczeństwa. „Nie sposób streścić książki wybitnego noblisty, nie tylko dlatego, że jej język jest unikalny, a złożoność tematu wyjątkowa” – podsumowuje autor.

Źródło: poradnikzdrowie
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments