- Macron i Tusk podpisali nowy traktat polsko-francuski w Nancy.
- Traktat wzmacnia współpracę obronną i strategiczną między Polską a Francją.
- Dokument zawiera klauzulę o wzajemnej pomocy militarnej.
- Planowane są wspólne polsko-francuskie ćwiczenia wojskowe w najbliższych miesiącach.
- Ustanowiono Dzień Przyjaźni Polsko-Francuskiej jako symbol zacieśnienia relacji.
Emmanuel Macron i Donald Tusk podpisali w Nancy nowy traktat polsko-francuski, który ma na celu wzmocnienie współpracy obronnej oraz strategicznej między Polską a Francją. Dokument zawiera klauzulę o wzajemnej pomocy, w tym militarnej, co podkreślają obaj przywódcy jako istotny krok w kierunku zacieśnienia relacji między krajami. Traktat, który zastępuje wcześniejszą umowę z 1991 roku, ma również na celu wzmocnienie europejskiego filaru NATO oraz współpracę w obszarze cywilnej energetyki jądrowej.
Wzajemna pomoc militarna
Na konferencji prasowej po podpisaniu traktatu, premier Tusk zaznaczył, że klauzula o wzajemnej pomocy jest traktowana przez oba państwa niezwykle poważnie. „Intencją i pana prezydenta i moją jest śmiertelnie poważnie traktować ten zapis” – powiedział Tusk, dodając, że za tym zapisem pójdą konkretne działania dotyczące przemysłów obronnych obu krajów. „Polska jest gotowa do współpracy na każdym polu, jeśli chodzi o obronę” – dodał, podkreślając, że współpraca ta nie jest alternatywą dla relacji z USA czy NATO.
Strategiczne partnerstwo
Francuski prezydent Emmanuel Macron podkreślił, że nowy traktat przyczyni się do wzmocnienia autonomii strategicznej obu krajów. „Zawarliśmy klauzulę o wzajemnej obronie i pomocy, co jest przedłużeniem naszego zaangażowania w ramach NATO i Unii Europejskiej” – powiedział Macron. Dodał, że traktat ma na celu stworzenie zintegrowanego partnerstwa w zakresie obrony, które nie zastąpi istniejących struktur, ale je wzmocni.
Reakcja na zagrożenia
Podczas konferencji Macron został zapytany o możliwość szybkiej reakcji Francji w przypadku zagrożenia dla Polski. „Mamy odpowiednią organizację armii, mamy inwestycje i systemy dowodzenia” – odpowiedział, zapewniając, że mobilizacja sił wojskowych byłaby możliwa w krótkim czasie. Przypomniał również, że po rosyjskiej agresji na Ukrainę, Francja szybko zareagowała, wysyłając żołnierzy do Rumunii.
Wspólne ćwiczenia i współpraca
Macron zapowiedział, że w najbliższych miesiącach planowane są wspólne polsko-francuskie ćwiczenia wojskowe. „Traktat przewiduje wzmocnioną współpracę, by walczyć przeciwko ingerencjom z zagranicy, cyberatakom i wszystkiemu, co zagraża naszej demokracji” – dodał. Premier Tusk ocenił, że nowy dokument wzmocni strukturę europejskiej stabilności, otwierając nowy rozdział w relacjach między Polską a Francją.
Dzień Przyjaźni Polsko-Francuskiej
Po podpisaniu traktatu głównego, obaj przywódcy podpisali również drugi dokument dotyczący współpracy w zakresie cywilnej energetyki jądrowej. Premier Tusk ogłosił, że 20 kwietnia ustanowiony został Dzień Przyjaźni Polsko-Francuskiej, co ma symbolizować zacieśnienie relacji między krajami. Podpisanie traktatu miało miejsce w Nancy, mieście o historycznym znaczeniu dla obu narodów, a data 9 maja, Dzień Europy, została wybrana nieprzypadkowo.